Hrách - jeho typy, pěstování (1)

Poslal(a) 12.11. 2016 10:42:23 (6010 čtenářů)

Dost často se setkáváme s názorem, že není třeba kupovat osiva hrachuzahrádkářské prodejně, že stačí vysít ten, který koupíme v potravinářském obchodě. Ano je to možné, ale nebude to to pravé. Koupený hrách, krom toho, že má jiné určení než je sklizeň pro nezralá semena navíc není ošetřený proti chorobám a škůdcům, má v mnoha případech odlišný typ růstu, při „přezrání“ na sklizeň nezralých semen rychle ztrácí na chuti. Pokud chcete takový hrách využít v zahradě, můžete, ale raději místo pelušky, ve směsi na zelené hnojení. Jak to tedy s hrachy je:

Hrách - jeho typy, pěstování: Dva dřeňové hrachy vlevo kudrnáč, vpravo Alderman

HRÁCH SETÝ DŘEŇOVÝ Pisum sativum convar. medullare je naší zahrádkářsky nejhojněji pěstovanou luskovou zeleninou. Je to typ hrachu, který se sklízí v době, kdy má semena v lusku zelená, kulatá, šťavnatá a sladká. Říká se mu též hrách k vylupování, zelený hrášek. Rostlina je poléhavá, vystoupavá či ovíjivá, "šplhavá" ale i „keříčková“ (př. odrůda Kudrnáč). Barva květu bílá. Je důležitou konzervárenskou plodinou. Pro tyto účely byly vyšlechtěny desítky odrůd s různou raností, délkou vegetace, velikostí zrn (délka doby od výsevu ke sklizni je u jednotlivých odrůd od 60 do téměř 90 dnů). Vedle tohoto typu dřeňového hrachu se pěstuje okrajově i hrách setý zvaný kapucínský, který má modré lusky. Chuť nezralých semen je podobná hrachu dřeňovému, při přezrávání je mírně natrpklý, nahořklý. Jeho zralá semena jsou hnědá. Pěstovaná odrůda se jmenuje Blauwschokker.

Od ostatních hrachů se dřeňový typ odlišuje v semeni. Zralé je svraskalé, žluté, žlutozelené, zelené. Kdyby se tento hrách pěstoval v historických dobách na Slovensku, Jánošík by po něm nemohl uklouznout, neboť se nekutálí. Tento hrách není vhodný pro vaření.

HRÁCH SETÝ CUKROVÝ Pisum sativum var. axiphium je hrách určený ke konzumaci celých lusků. Neobsahuje vlákna, která kazí požitek z jídla, lusk je dužnatý, šťavnatý, sladký, nezralá semena též. Rostlina se pne po opoře, bez ní poléhá, proplétá se s rostlinami okolo. Květy jsou bílé. Zralá semena jsou téměř kulatá, v barvách jako hrách dřeňový, špatně se vaří. Konzumuje se syrový lusk, i krátce tepelně opracovaný jako příloha k masu (blanšírovaný, spařený, opečený na pánvi, samostatně nebo ve směsi s další zeleninou).

HRÁCH POLNÍ Pisum sativum var. sativum. Hrách k vaření. Známá kulatá žlutá nebo zelená semena. Za zelena nemá tak sladkou chuť jako hrachy již jmenované, ovšem vařený se jimi nedá nahradit. Každá odrůda má jinou dobu vaření, není tedy dobré míchat hrách z více sáčků jiné odrůdy. Pravděpodobně je nejvíce prošlechtěn. Existují typy s krátkým stonkem, téměř keříčkové, typy dlouhé ovíjivé, typy, které mají menší vzrůst a vytváří kompaktní nepoléhavé porosty. Dnes se stále více pěstují odrůdy, které mají listy částečně nebo úplně nahrazeny úponky, takzvané semileaflees nebo aphyla typy. Květ bývá bílý, výjimečně pestrý, chybí fialová skvrna v paždí palistů, kterou se odlišuje od hrachu jedlého, zvaného peluška. Mezi hrachy určenými na vaření má zvláštní místo již u dřeňového typu jmenovaný hrách podobný právě pelušce - Pisum sativum var. speciosum Kapucin. Má hnědá semena (stejně jako některé pelušky), ale větší a kulatá. Má též barevný květ a bazální skvrnu na palistu. Rozdíl je po uvaření. Kapucin má chuť čistě hrachovou, pelušky jsou špatně vařivé a nahořklé.

Hrách - jeho typy, pěstování: Hrách typ s listy a úponkatý tzv. afyla typ

Text a foto ing. Ivan Dvořák

Články: hrách typy

12.11. 2016
4.66 kB čtenářů
Hrách - jeho typy, pěstování (2)
04.08. 2008
57.73 kB čtenářů
Pergola v zahradě - požadavky na jednotlivé typy
Diskusní fórum / Užitkové rostliny
24.10. 2018
390 čtenářů
Sklizeň topinamburů
23.10. 2018
318 čtenářů
Podzimní kedlubny
23.10. 2018
298 čtenářů
Ochrana salátu
23.10. 2018
275 čtenářů
Pozdní tykve
23.10. 2018
462 čtenářů
Jahodník zalévání
27.09. 2018
690 čtenářů
Nezralá rajčata
27.09. 2018
391 čtenářů
Kukuřice - pěstování
27.09. 2018
495 čtenářů
Ozimé odrůdy cibule
27.09. 2018
362 čtenářů
Tykve - pěstování
12.09. 2018
638 čtenářů
Podzimní výsevy
12.09. 2018
678 čtenářů
Cibule sazečka - výsadba