Rostliny: Rosa 'James Galway' - růže zahradní

Poslal(a) 28.11. 2016 10:47:02 (2134 čtenářů)

Bujně rostoucí keřovápopínavá růže ze skupiny anglických růží. Keř vysoký 1,4 až 1,6 m, s oporou až 3 m. Elegantně upravený, hustě plný květ je ve středu sytě růžový, okraje přechází do světle růžové až bílé barvy. Příjemně vonná, téměř beztrnná.

Rosa 'James Galway' - růže zahradní

Původ: zahradní kříženec (Heritage x semenáč) - odrůda vyšlechtěná v Anglii (David Austin), pojmenovaná v roce 2000 po světoznámém flétnistovi při příležitosti jeho narozenin na Chelsea Flower Show - květen 2000.

Vzhled: Bujně rostoucí keřová až popínavá růže ze skupiny anglických růží. Keř dorůstá výšky 1,4 až 1,6 (2,5) m, při vyvazování o opoře dosáhne výšky až 3m. Květy jsou hustě plné, 8-9 cm v průměru, květní plátky elegatně, pravidleně uspořádané, střed květu je sytě růžový, okrajové starší plátky přechází do světle růžových až bělvých tónů. Kvete bohatě v koncových trsech a remontuje po celé léto. Vůně je jemná, středně intenzivní, výhony téměř beztrnné, olistění zdravé.

Nároky: Běžná zahradní půda, středně těžká, nejlépe hlitopísčitáhlinitá živná. Těžké, jílovité půdy vylehčíme přidáním kvalitního kompostu a písku. Milují plné slunce, nikoli však úpal, kde květy příliš rychle odkvétají a v extrémním případě jsou popáleny od slunce. Ve stínu nekvetou. Na podzim růže chráníme přihrnutím země kolem keřů do výšky 20-30 cm, obvykle koncem října až začátkem listopadu. Odrůda vytváří mohutnější keře, průběžný zpětný řez během vegetace podpoří opakované kvetení a udrží keř v požadované výšce, Při vyvazování k opoře řežeme podobně jako pnoucí či sadové růže.

Použití: Keřové růže pěstujeme nejčastěji jako záhonové nebo pro řez květů. Pokud dáváte přednost řezání květů a chcete mít větší počet barev je vhodné vyčlenit samostatný růžový záhon mimo hlavní okrasnou část zahrady. Příliš mnoho barev a tvarů květů působí rozbitým dojmem a těžko do zahrady zapadá. Pokud má být výsadba působivá v celkové kompozici zahrady, volíme různě tvarované záhony, kde vysazujeme pouze několik barev a to ve skupinách, vždy několik rostlin stejné odrůdy společně (4-5 ks). Výrazně tím zvýšíme celkový dojem výsadby a jednotlivé barvy náležitě vyniknou. Vždy je dobré dbát, aby byly barvy sladěné s okolím - barvou domu, plotu, okolních rostlin atd. Velkověté růže vysazujeme ve čtyř nebo trojsponu na vzdálenost 45 - 50 cm.
Ing.Dr. Petr Franc
Zahradnictví P. Franc, Kamenné Žehrovice
www.zahrady-rostliny.cz

Články: rosa james

01.07. 2016
4.18 kB čtenářů
Rosa 'Pejamblu' - růže polyantka
Diskusní fórum / Růže
15.07. 2014
16.45 kB čtenářů
Rosa damascena - kde ji koupit
02.01. 2012
12.38 kB čtenářů
Rosa centifolia
25.03. 2009
21.87 kB čtenářů
Rosa 'Big Purple' - odolnost