Rostliny: Rosa 'Port Sunlight' - růže zahradní, anglická

Poslal(a) 14.12. 2016 11:17:47 (3619 čtenářů)

Rosa 'Port Sunlight' - růže zahradní, anglická

Novější odrůda růže ze skupiny anglických - romantických růží - Anglie - David Austin Roses. Květy jsou nápadně hustě plné, barva u této skupiny růží neobvyklá - červenáoranžově červená. Intezivní ovocná vůně a zdravé olistění.

Původ: zahradní kříženec - odrůda vyšlechtěná v Anglii v roce 2007 (David Austin).

Vzhled: Středně rostoucí keřová růže ze skupiny anglických růží. Keř vysoký 120 až 140 cm, vystoupavý. Květy jsou plné, sytě meruňkově oranžové se světlejším okrajem, později až pastelově meruňkové. Vůně je slabá až mírná, čajová. Mladé listy a výhony raší bronzově, vyzrálé listy jsou sytě až tmavě zelené. Odrůda s vysokou odolností k houbovým chorobám, bohatě remontuje po celé léto.

Nároky: Běžná zahradní půda, středně těžká, nejlépe hlitopísčitáhlinitá živná. Těžké, jílovité půdy vylehčíme přidáním kvalitního kompostu a písku. Milují plné slunce, nikoli však úpal, kde květy příliš rychle odkvétají a v extrémním případě jsou popáleny od slunce. Ve stínu nekvetou. Na podzim růže chráníme přihrnutím země kolem keřů do výšky 20-30 cm, obvykle koncem října až začátkem listopadu. Na jaře, na přelomu března a dubna provedeme udržovací řez, odstraníme všechny slabé a poškozené výhony a všechny silné výhony zkrátíme na 2 až 4 očka.

Použití: Keřové růže pěstujeme nejčastěji jako záhonové nebo pro řez květů. Pokud dáváte přednost řezání květů a chcete mít větší počet barev je vhodné vyčlenit samostatný růžový záhon mimo hlavní okrasnou část zahrady. Příliš mnoho barev a tvarů květů působí rozbitým dojmem a těžko do zahrady zapadá. Pokud má být výsadba působivá v celkové kompozici zahrady, volíme různě tvarované záhony, kde vysazujeme pouze několik barev a to ve skupinách, vždy několik rostlin stejné odrůdy společně (4-5 ks). Výrazně tím zvýšíme celkový dojem výsadby a jednotlivé barvy náležitě vyniknou. Vždy je dobré dbát, aby byly barvy sladěné s okolím - barvou domu, plotu, okolních rostlin atd. Velkověté růže vysazujeme ve čtyř nebo trojsponu na vzdálenost 45 - 50 cm.
Ing.Dr. Petr Franc
Zahradnictví P. Franc, Kamenné Žehrovice
www.zahrady-rostliny.cz

Články: rosa port

23.11. 2017
5.33 kB čtenářů
Rosa 'Heidi Klum'® - růže keřová
Diskusní fórum / Růže
15.07. 2014
19.91 kB čtenářů
Rosa damascena - kde ji koupit
02.01. 2012
14.25 kB čtenářů
Rosa centifolia
25.03. 2009
23.47 kB čtenářů
Rosa 'Big Purple' - odolnost