Prořez ovocných stromů (2)

Poslal(a) 27.01. 2017 09:35:44 (7940 čtenářů)

Jak na to?
Ještě než se pustíme do práce, měli bychom si uvědomit, že větve, které nesou ovoce, jsou zpravidla šikmé, proto si pro prořez vybíráme větve rostoucí kolmo vzhůru. Tyto pak seřízneme v místě rozvětvení, hned za větevním kroužkem a stejně tak i výhonky, které se kříží nebo rostou přímo dolů. Dále se zbavíme nemocných a poškozených větví. Důležité je, aby řezné rány větší než 3 cm byly ošetřeny speciálním stromovým balzámem. Hrozí totiž jejich napadení chorobami.

Prořez ovocných stromů: nůžky (GARDENA)

Na prořez bychom měli volit pouze skutečně ostré nástroje. Na malé výhony stačí klasické jednoruční zahradní nůžky, na silnější větve budeme už potřebovat zahradnickou pilku či nůžky s prodlouženou rukojetí, které nám umožní stříhat větve i v jinak nedostupných výškách. „Důležité je také dbát na to, aby řezné nástroje byly vždy čisté, jinak můžeme do stromu snadno zanést infekci,” radí produktový specialista firmy Gardena.

Březen - za kamna vlezem? Ne tak docela
Ještě jeden tip! Kromě stromů nesmíme před příchodem jara zapomínat ani na péči o trávník. Dokud definitivně nepřestane mrznout, neměli bychom na trávník zbytečně šlapat. Jakmile teploty vystoupají nad nulu, vyčistíme trávník od listí, větviček a suchých zbytků trávy a připravíme jej k vertikutaci. Vertikutace slouží k provzdušnění silné vrstvy mechu, plevele a zbytků posekané trávy, která vznikla po zimním období a zabraňuje průniku vzduchu a vody do půdy. “Pokud trávník dostatečně neprovzdušníme, hrozí jeho udušení. Nejsnadněji a nejúčinněji půdu zkultivujeme pomocí elektrického vertikutátoru, ušetříme si jím spoustu těžké ruční práce a trávníku to skutečně prospěje,” upozorňuje produktový specialista GARDENA.

Připravte zahradu na sezónu s novými produkty společnosti Gardena!
Gardena zahradní nůžky
Lehké a trvanlivé
Novinkou v péči o keře jsou tyto kovadlinkové zahradní nůžky z řady Gardena Comfort. Díky hornímu noži s nepřilnavým povlakem se skvěle hodí ke stříhání starších, dřevnatých větví a výhonků. Rukojeti jsou ergonomicky tvarované s měkkými prvky pro větší pohodlí. Praktický jednoruční uzávěr umožňuje jejich bezpečné skladování. Na nůžky je poskytována záruka po dobu 25 let.

Teleskopické nůžky na větve Comfort 650BT
Teleskopické nůžky na větve pro větší dosah a čistý střih
Teleskopické nůžky na větve Gardena lze prodloužit až o 25 cm, umožňují tedy pohodlnou práci i ve větších vzdálenostech. Dlouhá páka a lehký materiál nevyžadují při stříhání velkou sílu. Speciální tvar čepele drží řezaný materiál v optimálním úhlu pro snadný a čistý řez a je přitom šetrný ke stromům a keřům. Nový tlumící systém je šetrný k zápěstí. Na nůžky je poskytována záruka po dobu 25 let.

Elektrický vertikutátor EVC 1000
Intenzivní péče o trávník – účinná práce s dlouhodobým efektem Elektrický vertikutátor Gardena efektivně odstraňuje mech, travní plsť a plevel, čímž zásadně zvyšuje schopnost trávníku přijímat vzduch, vodu a živiny. Ostré nože jsou vyrobené ze speciálně kalené a pozinkované nerezové oceli. Hloubka jejich průniku do země je snadno nastavitelná praktickou ovládací páčkou. Pro převoz do místa použití je k dispozici transportní poloha, při které jsou nože zataženy. Díky výkonnému motoru PowerPlus lze trávník provzdušňovat bez velké námahy, vertikutátor se pohybuje téměř sám a je potřeba jej pouze řídit.

Prořez ovocných stromů: teleskopické nůžky (GARDENA)

Husqvarna Česko s.r.o. www.husqvarna.cz
Gardena je součástí Husqvarna Group

Články: prořez ovocných

19.02. 2016
12.54 kB čtenářů
Jarní prořez stromů
Diskusní fórum / Zahradní nářadí
20.08. 2018
2.18 kB čtenářů
Třínohý žebřík (nastavitelné nohy)
24.02. 2017
3.75 kB čtenářů
Plastová nádrž na vodu
02.12. 2016
85.07 kB čtenářů
Poradte jaké nářadí ?
10.11. 2014
5.52 kB čtenářů
Hrábě - jakou délku násady
04.11. 2013
5.91 kB čtenářů
Bazarové aku zastřihavací nůžky nestŕíhají
05.01. 2013
15.51 kB čtenářů
Oprava nářadí
10.11. 2011
11.03 kB čtenářů
Vysavač, nebo hrábě?
10.06. 2009
13.16 kB čtenářů
Vytrhávač plevele