Svítidla k naklíčování (1)

Poslal(a) 07.02. 2017 10:11:53 (3213 čtenářů)

K úspěšnému naklíčení semen a předpěstování sazenic používejte svítidla se speciálním světelným spektrem
Milujete-li rostliny, ale nemáte dost peněz na sazenice, je pěstování ze semen tou správnou cestou. I když cena nemusí být tím nejdůležitějším, pěstování ze semene vám umožní zasadit do zahrady mnohem širší škálu rostlin, než jste měli dosud.

Svítidla k naklíčování: výbojka Osram Plantastar 600W HPS (SPECIALNIZAHRADNICTVI)

Možná jste na policích zahradních center a v katalozích viděli spoustu vybavení pro to, aby semena mohla úspěšně klíčit. Jste nejspíš zvědaví, zda je skutečně potřebujete. Upřímně řečeno, k vypěstování semenáčků nepotřebujete ani polovinu z toho všeho – a určitě nepotřebujete drahé zdroje se speciálním světlem. Ačkoli tato svítidla mohou dodat mladým rostlinám energii pro jejich start, a určitě by neměla být považovaná za zlodějnu, jednoduchá sestava běžných zářivek, které se dají koupit v každém železářství, poslouží stejně dobře.

CO SE STANE, KDYŽ POUŽIJETE SPECIÁLNÍ SVÍTIDLA K NASTARTOVÁNÍ ROSTLIN
Jakmile semena vyklíčí a zelené výhonky se proderou půdou, sazenice potřebují světlo, aby správně rostly – na světle totiž závisí jejich schopnost fotosyntézy. K pěstování se doporučuje několik typů svítidel se speciálním světelným spektrem: fluorescenční, LED, žárovky a výbojky s vysokou intenzitou světla (HID).

Profesionální pěstitelé, zvláště květin a zeleniny, často dávají přednost HID výbojkám, které vydávají světlo více podobné slunečnímu záření než jiné zdroje světla. Profesionální školky potřebují nejen, aby semena vyklíčila, ale potřebují také, aby rostliny dostatečně povyrostly a dorostly třeba do květu nebo vytváření plodů předtím, než je prodají. My zahrádkáři přitom potřebujeme jen to, aby nám semena vyklíčila a rostliny vyrostly tak, abychom je mohli přenést do zahrady. Někteří odborníci doporučují koupit studené i teplé fluorescenční světlo, aby rostliny měly stejnou rovnováhu modrého (studeného) i červeného (teplého) světla, které by v přírodě dostávaly ze Slunce. Podle našich zkušeností však teplá světla nejsou pro klíčení nezbytná. Jestli jdete cestou nejnižších výdajů a koupíte zdroj studeného fluorescenčního světla a ne drahý zdroj světla jiného typu, nebojte se, rostlinám se bude dařit dobře. Mladé rostliny porostou i při světle z LED zdrojů.

Nepřehánějte to ani na druhou stranu, tedy že se budete spoléhat jen na světlo pronikající oknem, jak někdo doporučuje. Semena sice na okně nejspíš vyklíčí, ale dokonce i na velmi světlém místě semenáčky pravděpodobně skončí jako vytáhlé a nepřipravené na tvrdý život venku. Ať už používáte jakýkoli zdroj světla, je dobrý nápad rostliny před jejich vysazením ven otužovat, jak bylo popsané v předcházejících radách. Žádný z výše uvedených světelných zdrojů nemá tolik energie jako Slunce a vy určitě nechcete sazenice šokovat, když je dáte ven.

Články: svítidla naklíčování

07.02. 2017
3.03 kB čtenářů
Svítidla k naklíčování (2)
Diskusní fórum / Zahradní osvětlení
25.08. 2008
15.78 kB čtenářů
Svítidla ve vodě - životnost