Na jaře je naší první starostí zpracování půdy a úprava záhonů. Podle stavu půdy a využití zahrady se vybavíme základním ručním nářadím, a to takovým, abychom měli z práce potěšení. U ručního nářadí s kuželovitým nátrubkem vystačíme s jednou násadou. To je znázorněno na obrázku Gardena kombisystému, který je opatřen (b a c) hliníkovou rychlospojkou na násadě.

Zahradnické náčiní pro zpracování půdy (KNIŽNÍKLUB)
Půdu, na podzim zrytou i nezrytou, můžeme hluboce zkypřit a zhruba srovnat kultivátorem. Jsou k dispozici plečky s třemi pevnými hroty nebo přestavitelný kombinovaný kypřič (b ), u kterého se záběr dá zmenšit a ulehčí tak práci. Hroty na prstech by neměly být příliš široké. K biologickému obdělávání se doporučuje jednohrotý kypřič čili drápek (c), k hlubokému kypření půdy. Nejprve zpracujeme záhon podélně s odstupem 5 cm, rozhodíme humusové hnojivo, např. Roste-To, Agrobio nebo Bioganic, a pak protáhneme půdu ještě jednou diagonálně a tím hnojivo zapracujeme mělce do půdy.
Na těžkých půdách se vždy osvědčuje kopáč (d) pro rozbíjení hrud. Nářadí je podobné plečce na brambory se 3 nebo 4 kolmo zahnutými hroty.
Pro jemné nakypření vrchní vrstvy je vhodný rotační kypřič (ježek, e), kterým půdu pouze přejíždíme. Na hřídeli se otáčí 6 nerezových hvězdic s 8 nožovými hroty, které jsou postaveny křížem proti sobě. Vzdálenost hvězdic je možno měnit . Rovněž řada motorových rotavátorů či kultivátorů pohodlně zastane tuto práci.
Stejnému účelu je určena půdní fréza či rotační kypřič s hvězdicovitými kolečky (f). S oblibou jej používáme pro zapracování hnojiv, travního semena apod. Pro odstranění plevelů je opatřen výkyvným nožem, který je možno vyřadit.
Velmi důležitý je tažný kypřič (grubber) s třemi zahnutými ostrými hroty ke kypření vrchní vrstvy půdy (viz obr. a, g). Hodí se také k mělkému zapracování hnojiv.
Ocelové hrábě (h) slouží k urovnání záhonu. Velmi praktické jsou hrábě o šířce 25 cm, kterými se dají zarovnat šlápoty. Hrábě s rovným čelem lze použít též při výsevu: Obrácenými hráběmi můžeme zahrnout výsevné rýhy, a pokud držíme rukověť svisle, lehkým tlakem prstů hrábí upevníme půdu . Ocelovými hráběmi můžeme shrabat zbytky rostlin.
Podél pevně napnutého zahradního motouzu nebo sázecí šňůry vytyčujeme záhony, vyznačujeme pěšinky a rukojetí hrábí táhneme výsevné rýhy. Zdviháním a pouštěním napnutého provazu vyznačíme na záhoně řádky pro rostliny.
Pro sazenice bez balů vytlačíme v záhoně jamky ocelovým nebo dřevěným sázecím kolíkem (j). Otvory pro nepříliš velké sazenice s balem uděláme sázecí lopatkou (k). Podobná lopatka, ale se zuby po stranách (l) slouží zároveň k nakypření tvrdých postranních stěn. Pro výsadbu stromů a keřů a objemných trvalek se nejlépe hodí rýč.
Motyčky slouží ke kypření půdního škraloupu a k odstranění plevelů. Vedle motyky staršího typu, jako je motyka na plevel (m), jsou ještě různé tažné motyky (plecí rámečky), trojzubý kypřič (g) nebo malá plečka či provzdušňovací plečka (n). Kde lze pracovat táhnutím i kopáním, jako pod keři a mezi trvalkami, osvědčil se výkyvný plecí rámeček (o) a škrabka, ta zejména na cestách. - Srdcovou či špičatou motykou můžeme táhnout rýhy a přikopávat rostliny.
Pro obdělávání půdy v květinové zahradě mezi malými nebo těsně vedle sebe stojícími trvalkami a na skalce používáme spíše malé ruční nářadí, jako je malý kypřič nebo dvoustranná motyčka k odstraňování plevele v těžkých půdách, hrabičky převážně ke kypření a ocelové košťátko k čištění.

Zahradnické náčiní pro zpracování půdy (KNIŽNÍKLUB)
Ukázka textu z knihy Dvanáct měsíců v zahradě, Höhne Johannes, Wilhelm Paul Gerhard
Knihu zakoupíte na www.knizniklub.cz
Knihu zakoupíte na www.knizniklub.cz