Trávník - první jarní péče o trávník

Poslal(a) 15.03. 2017 13:42:58 (12593 čtenářů)

10 tipů jak správně pečovat o trávník
Zima pomalu ale jistě předává vládu jaru, a tak nastává čas oprášit zahradní nářadí a stroje. Zelená království se totiž začínají probouzet, a pokud chcete, aby se vám to vaše co nejdříve skvělo krásnou zelenou barvou, máme pro vás pár jednoduchých tipů.

Trávník - první jarní péče o trávník: akumulátorová sekačka (GARDENA)

Trávník - první jarní péče o trávník (GARDENA)

1. Uklidit a vyčistit
Po zimě je nutné trávník zbavit odumřelé trávy, spadaného listí, jehličí, větviček a jakýchkoli dalších překážek pro vaši sekačku. Nejlépe v době, kdy ještě tráva nezačala růst, abyste ji nepoškodili hráběmi.

2. Prořezat neboli vertikutovat
Po očištění na vás čeká mech a zplstnatělá tráva. Ty totiž brání pronikání vody, vzduchu a živin do půdy a vytváří podmínky pro vznik nebezpečných plísní. S mechem a plstí si nejlépe poradíte vertikutací, tedy prořezáním půdy do hloubky asi 3 mm. Mezi výhody vertikutace patří také přesekání travních výběžků, což má za následek tvorbu nových travních výhonků a odstranění plevele. Tuto kúru dopřejte trávníku na jaře a na podzim.

3. Provzdušnit
Několikrát ročně můžete trávník provzdušnit buď hráběmi, nebo elektrickým přístrojem. Touto činností trávník šetrně „pročešete“ a zbavíte ho nahromaděné travní plsti a mechu (obzvláště tehdy, když používáte mulčování). Provzdušňováním vytvoříte pro trávník lepší podmínky pro přístup vzduchu, vody a živin.

4. Dosít
Případná vzniklá holá místa po vertikutaci či provzdušnění dosejte novým travním semenem. Zde se doporučuje vybrat kvalitní osivo. Na travní směsi se nevyplatí šetřit. Pamatujte, že aby semena vzklíčila, nesmí vyschnout.

5. Pohnojit
Pro zdravý růst a dostatek sil na boj s rozpínavým plevelem a mechem potřebuje tráva především dusík, fosfor a draslík, ale i další živiny. Dobře pohnojená tráva je hustší, zelenější a odolnější vůči chorobám. Důležité je také dbát na to, abyste v různých ročních obdobích používali vhodná hnojiva.

6. Zavlažit
Obzvláště pro nově vysetá semena je extrémně důležitý přísun vody. Když semena ze začátku vyschnou, tak nevyklíčí, a musíte provést osev znovu.

7. Odplevelit
Nejčastější plevelem, který se objeví na trávníku je pampeliška, sedmikráska, jitrocel, jetelíček, ale i další. Každý druh plevele se objeví v jinou dobu. Nejsnáze se ho zbavíte tak, že ho mechanicky vyrýpnete. Je důležité odstranit ho i s kořeny, jinak vyroste znovu. Na některé druhy plevelů platí pouze chemie.

8. Počkat a posekat
Trávu nechte povyrůst, aby byla stébla silná. Většinou se doporučuje poprvé sekat trávník při výšce 7-10 cm a zkrátit jej o třetinu. Při sekání na výšku menší než 5 cm hrozí dehydratace trávy a snížení biomasy kořenů.

9. Obroubit nebo zastřihnout
Chcete-li udržet tvar trávníku, je potřeba zpevnit okraje pomocí obrub trávníku či použít obrubníky. Jejich okolí pak můžete vhodně upravit a dovést tak vaši zahradu k ideálnímu stavu pro přivítání jara. Na údržbu okrajů trávníků můžete použít také různé ruční zastřihovače nebo speciální trimmery.

10. Vybavit se
Posledním tipem pro krásný trávník jsou spolehlivé stroje a kvalitní nářadí. Pro vaši práci na zahradě potřebujete přece jenom to nejlepší. Nezapomínejte také na údržbu vašeho nářadí a strojů. Tupé nože občas trhají trávu, a tak je nechte nabrousit, aby se vizuální dojem z  opečovávaného pažitu nejlepší. Před začátkem zahradní sezóny také zkontrolujte motorové přístroje. Máte-li např. benzinovou sekačku – prověřte ovládací prvky, vyměňte olej, promažte převody a vyčistěte filtr. Pokud vlastníte sekačku akumulátorovou, tak stačí nabít baterie a údržba minimální.

Vybírejte z produktů GARDENA, díky kterým se bude váš trávník krásně zelenat celou sezónu:
GARDENA akumulátorová sekačka na trávu PowerMax™ Li-40/32
Tato snadno manévrovatelná a lehká akumulátorová sekačka je ideální pro flexibilní péči o menší travnaté plochy. Speciálně tvrzené nože poskytují při sekání optimální výsledky. Pohodlná rukojeť ErgoTec usnadňuje tlačení sekačky a funkce QuickFit umožňuje snadné nastavení výšky sekání v 5 polohách. Speciální travní hřebeny po stranách krytu sekačky zajišťují dokonalé posečení trávníku podél zdí a obrubníků. Sekačka je poháněna výkonným akumulátorem GARDENA, který lze kdykoliv rychle dobít. Díky skládacímu rámu se sekačka snadno transportuje a umožňuje úsporné skladování.

GARDENA robotická sekačka na trávu R40Li
Inovativní robotická sekačka GARDENA R40Li seče za vás: poseče trávník sama, zatímco vy si užíváte volného času, nebo pracujete na jiných věcech. Díky jejímu volnému a přirozenému pohybu, sekačka R40Li poseká travnatou plochu o maximální rozloze 400 m2. Pomocí otočného knoflíku lze snadno nastavit výšku sečení od 2 do 5 cm. S celkovou hmotností 8 kg zvládá robustní robotická sekačka stoupání do 25%. R40Li pracuje velmi tiše a bez emisí. Velmi citlivé kolizní senzory a ohraničující vodič napomáhají, aby se R40Li vyhýbala překážkám na zahradě. R40Li je flexibilní a proto je vhodná pro téměř každý typ zahrady, stejně jako pro vedlejší plochy. Robotická sekačka je dodávána s nabíjecí stanicí, přívodním elektrickým kabelem, ohraničujícím vodičem, skobami, náhradními břity, spojkami a konektory.

GARDENA Elektrický vertikutátor EVC 1000
Vertikutátor Gardena EVC 1000 je určený pro travnaté plochy do cca 600 m2. Jeho velkou předností je dlouhá životnost vertikutačních nožů ze speciálně kalené pozinkované oceli a elektromotor s vysokým výkonem, který zajistí velkou průtažnou sílu a intenzivní práci. Výška nožů se nastavuje centrálně pomocí jedné přestavovací páky. Pro snadný pojezd a dobrou manipulaci je vertikutátor vybaven velkými koly se speciálním profilem nebo jednoduše ovladatelným spínačem motoru.

GARDENA combisystem kypřič trávníku
Kypřič trávníku z řady Gardena combisystem slouží k odstraňování mechu, travní plsti a plevele. Nože kypřiče s kluzným hřbetem jsou vyrobené ze speciálně kalené a pozinkované nerezové oceli. Při pohybu s kypřičem pronikají do trávníku do hloubky několika milimetrů a odstraňují nežádoucí travní plsť a odumřelou trávu. Tím se zlepšuje absorpce vzduchu, vody a živin. Práci usnadňují robustní kola se speciálním vzorkem a nosnou osou. Pracovní šířka kypřiče je 32 cm. Kypřič trávníku je vhodný pro všechny násady z řady Gardena combisystem, doporučená délka násady je 180 cm. Záruční lhůta je 25 let.

GARDENA combisystem řezací hrábě
Špičaté řezací prsty hrábí z trávníku dokážou šetrným způsobem odstranit zplstnatělou trávu i mech. Výsledkem je zlepšená výměna kyslíku, větší propustnost vody, menší množství plevele a snížené riziko chorob – a tedy krásně zelený a hustý trávník. Zakulacené husté hroty jsou zase určené ke shrabování listí, větviček nebo jiných zahradních odpadů. Jak řezací, tak shrabovací prsty jsou z pozinkované oceli. Pracovní šířka hrábí je 32 cm, doporučená délka násady je 180 cm. Na hrábě je poskytována záruka 25 let.

GARDENA combisystem hrábě na trávu
S hráběmi na trávu z řady GARDENA combisystem lze snadno čistit trávník od travních odřezků a listů. Pracovní šířka je 60 cm. Praktická funkce: při hrabání zůstává tráva a listí ve sběrné liště. Hrábě na trávu jsou vhodné pro všechny násady z řady GARDENA combisystem, kdy GARDENA v závislosti na výšce postavy doporučuje násadu délky 180 cm. Záruční lhůta je 25 let.

GARDENA Akumulátorové nůžky na trávu ClassicCut s násadou - sada
S akumulátorovými nůžkami na trávu ClassicCut s násadou - sada od společnosti GARDENA můžete pohodlně zastřihovat okraje trávníku bez přívodní šňůry a bez ohýbání zad. Sada obsahuje teleskopickou otočnou násadu umožňující stříhání ve vzpřímeném postoji. Kola umožňují snadné vedení po trávě. Díky vysoce výkonným dobíjecím lithiovým bateriím se snadnou údržbou je umožněna rychlá a snadná práce. Výměnné kvalitní nože jsou přesně broušené a opatřené nepřilnavou povrchovou úpravou. Akumulátorové nůžky na trávu obsahují nabíječku baterií a chránič nožů pro bezpečné skladování. Skutečný celoroční pomocník pro vaši zahradu!

GARDENA Vytrhávač plevele
Vytrhávač plevele GARDENA zajišťuje snadné a účinné odstraňování plevele - především nepoddajných a obtěžujících pampelišek. Vytrhávač plevele umožňuje bezproblémovou práci ve vzpřímeném postoji bez ohýbání zad. Vytrhávač, vybavený dvěma speciálními čepelemi, snadno pronikne do země a bez námahy vytahuje plevel. Vyhazovací mechanismus pro snadné odstraňování vytaženého plevele je velmi praktický, pracujete bez špinavých rukou.

Trávník - první jarní péče o trávník: hrábě na trávník (GARDENA)

www.gardena.cz
Husqvarna Česko s.r.o. www.husqvarna.cz

Články: trávník první

26.07. 2018
2.88 kB čtenářů
Trávník - letní péče
04.06. 2008
39.97 kB čtenářů
Pokládka travních koberců
24.09. 2013
11.41 kB čtenářů
Travní koberec - založte si nový trávník
30.08. 2016
6.04 kB čtenářů
Jak se zakládají zahrádky
28.02. 2010
11.04 kB čtenářů
Stříhání záhonů - sekačka místo nůžek?
08.03. 2005
34.44 kB čtenářů
Zahrada v březnu
06.10. 2011
14.01 kB čtenářů
Říjen - okrasná zahrada
12.11. 2008
31.46 kB čtenářů
Podzim - zahrada před zimou
01.02. 2016
13.20 kB čtenářů
Tipy na měsíc únor
18.02. 2019
6.67 kB čtenářů
Čas řezu
10.07. 2008
31.51 kB čtenářů
Červenec v zahradě
Diskusní fórum / Trávník
26.03. 2017
3.13 kB čtenářů
Střešní terasa - jak založit trávník
25.12. 2014
7.68 kB čtenářů
Trávník - úklid listí
16.03. 2013
9.48 kB čtenářů
Trávník - vertikutace
09.11. 2012
10.01 kB čtenářů
Trávník - hromádky na trávníku
06.10. 2012
12.57 kB čtenářů
Trávník - mulčování trávy
06.07. 2012
11.02 kB čtenářů
Trávník - přprava půdy před výsevem
22.05. 2017
20.59 kB čtenářů
Nový trávník - více plevele než trávy
17.05. 2012
6.82 kB čtenářů
Původní trávník - pohled do tisícileté historie
29.03. 2012
9.30 kB čtenářů
Trávník - plíseň sněžná
17.03. 2012
8.79 kB čtenářů
Trávník - skvrny v trávníku
09.12. 2011
14.74 kB čtenářů
Trávník - zima