Kreativní použití letniček
Pojem letničky není botanický, ale vztahuje se na to, že určité záhonové a balkonové rostliny se používají v letní polovině roku. Zahrnuje rostliny jednoleté, dvouleté a rostliny, které sice ve své domovině rostou jako víceleté, u nás však nepřežijí mrazivou zimu, a proto se většinou pěstují jako jednoleté.
Letničky pro záhony a rabata: Letničky se dají krásně rozvolnit trávami (KNIŽNÍKLUB)
Pestrá rozmanitost
Mnozí lidé mají barevnou nádheru letniček rádi a nemohou se jí nabažit. Jiným připadají příliš pestré a připomínají jim okázalé záhony v městských parcích nebo velké nádoby a květinové truhlíky v pěších zónách měst. Ale výběr druhů je tak velký, že i skeptikové mohou mezi letničkami nalézt zástupce, kteří vyhovují jejich nárokům. Koneckonců nejsou letničky jen křiklavě barevné, ale existují i krásné kultivary v pastelových barvách, a dokonce i druhy, které si zachovaly šarmantní charakter planých rostlin, jako třeba černucha damašská (Nigella damascena), měsíčnice roční (Lunaria annua) nebo turan Karvinského (Erigeron karvinskianus). Tyto decentní krásky obohatí i velmi složitě vymyšlené kompozice. Rozmanitost růstových forem a tvarů květů, barev květů i listů letniček, jakož i jejich neúnavné kvetení vám nabízí skutečně spoustu možností, takže můžete vytvářet i fantastické záhony a čerpat při tom z hojnosti.Letničky pro záhony a rabata
Pomocí letniček můžete na záhonech a rabatech „utkat“ pestré koberce květů a pohrávat si přitom s barvami a tvary. Letničky se tradičně sesazují do velkých hustých skupin, často i do záhonů geometrických tvarů. Ale jde to i jinak: Letničky se výborně hodí k tomu, aby doplnily základní strukturu zahrady, kterou tvoří dřeviny a trvalky, a aby zahradu obohatily o proměnlivé a střídavé sezonní barevné prvky. A proto si doplňte zahradu o letničky a zkombinujte přitom různé růstové formy, barvy květů a texturu. S letničkami je možné prakticky všechno – vytvoříte ostré barevné kontrasty i harmonii barev, pohrajete si s rozličnými tvary květů a různými výškami rostlin, nápaditě je zkombinujete s trvalkami, cibulovinami a ozdobnými trávami nebo kapradinami. Sice při tom platí stejná pravidla jako při pěstování trvalek, ale v praxi se fantazii meze nekladou.
Ukázka z knihy Encyklopedie zahradních rostlin – stromy, keře, květiny., Andreas Bärtels a kolektiv
Knihu zakoupíte na www.knizniklub.cz
Knihu zakoupíte na www.knizniklub.cz