Rostliny: Magnolia 'George Henry Kern' - šácholan, magnólie

Poslal(a) 03.04. 2017 07:51:20 (4907 čtenářů)

Cíleným křížením magnólií stellata a liliiflora "NIGRA" se v USA podařilo vyšlechtit kompaktní magnólii, která roste pomalu a do hustého keře se záplavou květů. Jméno dostala po svém šlechtiteli George Henry Kern.

Magnolia 'George Henry Kern' - šácholan, magnólie

Květy jsou růžové barvy, mají 8 plátků a krásně voní. Vykvétají v hlavní vlně koncem dubna a mohou remontovat několika sporadickými květy v červenci, kdy se květ nerozevře celý, protože letní horko mu nedělá dobřa, takže zůstane dobře vidět růžová barva vnější strany okvětních plátků. Opadavé listy jsou podlouhlé až úzce vejčité, středně zelené a hustě pokrývají celý habitus rostliny. Magnólie George Henry Kern roste do široce pyramidálního keře a dospělé výšky kolem 3m doroste za cca 20 let.

Magnólie se nestříhají. Pouze pokud potřebujete vytvarovat keř, omezit vzrůst nebo udělat výchovný řez mladé rostlině rychle napěstované do nevzhledného tvaru, učiňte tak co nejdříve po dokvětu, aby stihla nasadit poupata na příští rok. Mějte na paměti, že každá magnólie může na řez reagovat rozdílně.

Opadavé magnólie potřebují vlhkou, mírně až velmi kyselou zem a umístění na plném slunci nebo v lehkém polostínu. Mají mělké kořeny, které sbírají živiny hlavně při horní vrstvě země, proto je důležité při výsadbě věnovat největší pozornost přisypání kvalitní rašeliny, eventuálně s příměsí dlouhodobě rozpustného hnojiva, nad kořeny seshora. Ale pozor na zasazení příliš hluboko, s největší pravděpodobností jí tak vykopete hrobeček. Zasaďte ji tam, kde v okolí cca 2m od středu keře nebudete nic kopat ani rýt – tato kráska není zrovna družná a je chamtivá - nemá ráda, když ji otravujete u kořenů, kterými se rozroste doširoka kolem sebe. Ocení zamulčování kořenů, aby neztrácela vlhkost v žádném ročním období. Mrazuvzdorná do cca -29°C.

Vzrůst: střední keř
Běžná výška: 2-3m
Běžná šířka: 1-1.5m
Kategorie list: listnatý opadavý
Barva listů: zelená
Kategorie květ: nápadné květy
Barva květů: růžová
Doba kvetení: duben
Nároky na slunce: slunce a polostín
Zařazena do kategorií: opadavé listnáče, magnólie
Zahradnictví SAFRO Milan Havlis
155 00 Praha Stodůlky, Za Mototechnou 2673/-11
www.havlis.cz

Články: magnolia george

13.05. 2009
18.04 kB čtenářů
Magnolia 'Lanarth' - šácholan
Diskusní fórum / Keře listnaté opadavé
19.08. 2010
20.26 kB čtenářů
Magnolia - "Yellow bird"
04.05. 2010
9.96 kB čtenářů
Magnolia Nigra
24.08. 2009
23.38 kB čtenářů
Magnolia soulangiana