Rostliny: Campanula rapunculoides - zvonek řepkovitý

Poslal(a) 13.04. 2017 08:54:12 (5244 čtenářů)

Campanula rapunculoides - zvonek řepkovitý

Čeleď: zvonkovité (Campanulaceae)
Popis: Je to vytrvalá, 30 až 80 cm vysoká bylina s plazivým oddenkem. Lodyha je přímá, málo větvená, hranatá, víceméně chlupatá. Listy zubaté, přízemní dlouze řapíkaté, za květu obvykle zaschlé, trojúhelníkovitě srdčitévejčitě srdčité, prostřední a horní řapíkaté až přisedlé, vejčitě kopinaté až podlouhlé.

Květy vyrůstají jednotlivě z paždí horních listů (listenů) a tvoří bohatý koncový a obvykle jednostranný hrozen, koruna je nálevkovitě zvonkovitá, 20 až 28 mm dlouhá, brvitá, téměř do 1/2 rozeklaná v 5 lysých cípů, modrofialová, zřídka bílá. Kališní ušty pětičetné, kopinaté, nazpět ohnuté. Plodem je tobolka. Kvete od dubna do září.

Výskyt: Roste na zahradách, polích, vinicích, ve světlých lesích, lesních okrajích, podél cest, na pustých místech, na půdách vlhkých až slabě vysýchavých, humózních, mírně kyselých až zásaditých. V ČR se vyskytuje hojně v nížinách a pahorkatinách, zejména v zemědělských oblastech. Celkově od Britských ostrovů a severního Španělska po západní Sibiř, na severu po severní Norsko, na jihu po severní Turecko.
Text: Michal Sochor, Botanika - teorie a praxe, botanika.borec.cz
Foto: Zdena Nováková

Články: campanula rapunculoides

13.04. 2017
4.86 kB čtenářů
Viola tricolor - violka trojbarevná