Rostliny: Magnolia x loebneri 'Wildcat' - šácholan Loebnerův

Poslal(a) 20.04. 2017 08:28:53 (3054 čtenářů)

Wildcat je plnokvětou odrůdou magnólie Loebnerovy, jež náleží ke hvězdokvětým magnóliím s tou výhodou, že vykvétá o týden až dva později. Tím se snáze vyhne pozdním nočním mrazíkům, které by mohly v teplejších oblastech při časném kvetením popálit okvětní plátky.

Magnolia x loebneri 'Wildcat' - šácholan Loebnerův

Květy této odrůdy jsou bílé s jemně růžovým přelivem, až 10 cm široké a vykvétají na neuvěřitelných 4-6 týdnů. Květ po úplném otevření je bohatý téměř jako chryzantéma a může mít 50 až 60 okvětních plátků. Opadavé listy jsou podélně obvejčité, svěže zelené, mladé mají bronzový nádech. Olistěná rostlina patří k nejhustším listnáčům vůbec.

O tuto odrůdu se zasloužil Larry Langford Gibson z amerického Tennessee, který ze semánčů magnólie kobus var. borealis vybral unikátní kousky, jež vykazovaly znaky jak magnólie kobus tak magnólie x loebneri. Proto se můžete často setkat i se správnějším zařazením této odrůdy mezi čisté hybridy jako magnolia 'Wildcat'.

Magnólie se nestříhají. Pouze pokud potřebujete vytvarovat keř, omezit vzrůst nebo udělat výchovný řez mladé rostlině rychle napěstované do nevzhledného tvaru, učiňte tak co nejdříve po odkvětu, aby stihla nasadit poupata na příští rok. Mějte na paměti, že každá magnólie může na řez reagovat rozdílně.

Opadavé magnólie potřebují vlhkou, mírně až velmi kyselou zem a umístění na plném slunci nebo v lehkém polostínu. Mají mělké kořeny, které sbírají živiny hlavně při horní vrstvě země, proto je důležité při výsadbě věnovat největší pozornost přisypání kvalitní rašeliny, eventuálně s příměsí dlouhodobě rozpustného hnojiva, nad kořeny seshora. Ale pozor na zasazení příliš hluboko, s největší pravděpodobností jí tak vykopete hrobeček. Zasaďte ji tam, kde v okolí cca 2m od středu keře nebudete nic kopat ani rýt – tato kráska není zrovna družná a je chamtivá - nemá ráda, když ji otravujete u kořenů, kterými se rozroste doširoka kolem sebe. Je plně mrazuvzdorná. Díky velkým květům a listům ocení stanoviště chráněné před ostrým větrem a zamulčování kořenů, aby neztrácela vlhkost v žádném ročním období. Mrazuvzdorná do min. -27°C, možná ještě o kousek více (netestováno).

Vzrůst: střední keř
Běžná výška: 3-4m
Běžná šířka: 2-3m
Kategorie list: listnatý opadavý
Barva listů: zelená
Kategorie květ: nápadné květy
Barva květů: bílá
Doba kvetení: duben
Nároky na slunce: slunce a polostín
Zařazena do kategorií: opadavé listnáče, magnólie
Zahradnictví SAFRO Milan Havlis
155 00 Praha Stodůlky, Za Mototechnou 2673/-11
www.havlis.cz

Články: magnolia loebneri

09.04. 2008
26.59 kB čtenářů
Magnolia loebneri 'Léonard Messel' - šácholan Loebnerův
07.05. 2009
147.54 kB čtenářů
Magnolia loebneri 'Merrill' - šácholan Loebnerův
Diskusní fórum / Keře listnaté opadavé
19.08. 2010
20.16 kB čtenářů
Magnolia - "Yellow bird"
04.05. 2010
9.87 kB čtenářů
Magnolia Nigra
24.08. 2009
23.26 kB čtenářů
Magnolia soulangiana