Rostliny: Magnolia 'Red Lucky' - šácholan, magnólie

Poslal(a) 28.04. 2017 08:17:07 (2832 čtenářů)

Red Lucky je magnóliový kříženec začátku nového tisícletí a vyšlechtili jej v Číně. Možná vás napadne proč, když růžových magnólií je dost. Za prvé proto, že každá je krásná a něčím trochu jiná a za druhé proto, že tato umí vykvést znovu na konci prázdnin. Není to nikterak mohutné kvetení, ale jelikož jedním z rodičů byla magnolia x soulangeana, která v půlce prázdnin opětovně a spolehlivě kvete, Red Lucky má o výjimečnost postaráno.

Magnolia 'Red Lucky' - šácholan, magnólie

Květy magnólie Red Lucky jsou zevnitř bílé, zvenčí růžové v různé síle, většinou tak z 50%. Krásně voní a vykvétají raně (duben-květen), přesto o něco později než magnolia x soulangeana. Listy jsou neméně atraktivní – sytě zelené, obvejčité, vcelku pevné, opadavé a bez významné barevné změny na podzim. Roste středně do pravidelného tvaru a vzpřímeného habitu s množstvím postranních větví, jež každá na svém konci nese květové poupě.

Magnólie se nestříhají. Pouze pokud potřebujete vytvarovat keř, omezit vzrůst nebo udělat výchovný řez mladé rostlině rychle napěstované do nevzhledného tvaru, učiňte tak co nejdříve po dokvětu, aby stihla nasadit poupata na příští rok. Mějte na paměti, že každá magnólie může na řez reagovat rozdílně.

Opadavé magnólie potřebují vlhkou, mírně až velmi kyselou zem a umístění na plném slunci nebo v lehkém polostínu. Mají mělké kořeny, které sbírají živiny hlavně při horní vrstvě země, proto je důležité při výsadbě věnovat největší pozornost přisypání kvalitní rašeliny, eventuálně s příměsí dlouhodobě rozpustného hnojiva, nad kořeny seshora. Ale pozor na zasazení příliš hluboko, s největší pravděpodobností jí tak vykopete hrobeček. Zasaďte ji tam, kde v okolí cca 2m od středu keře nebudete nic kopat ani rýt – tato kráska není zrovna družná a je chamtivá - nemá ráda, když ji otravujete u kořenů, kterými se rozroste doširoka kolem sebe. Je plně mrazuvzdorná. Ocení stanoviště chráněné před ostrým větrem a zamulčování kořenů, aby neztrácela vlhkost v žádném ročním období. Mrazuvzdorná do cca -27°.

Vzrůst: vyšší keř
Běžná výška: 3-4m
Běžná šířka: 1-2m
Kategorie list: listnatý opadavý
Barva listů: zelená
Kategorie květ: nápadné květy
Barva květů: kombinovaná / bílá a sytě růžová
Doba kvetení: duben - květen
Nároky na slunce: slunce a polostín
Zařazena do kategorií: opadavé listnáče, magnólie
Zahradnictví SAFRO Milan Havlis
155 00 Praha Stodůlky, Za Mototechnou 2673/-11
www.havlis.cz

Články: magnolia red

18.11. 2008
36.37 kB čtenářů
Zahrada zelená i v zimě
Diskusní fórum / Keře listnaté opadavé
19.08. 2010
20.08 kB čtenářů
Magnolia - "Yellow bird"
04.05. 2010
9.80 kB čtenářů
Magnolia Nigra
24.08. 2009
23.14 kB čtenářů
Magnolia soulangiana