Rostliny: Potentilla anserina - mochna husí

Poslal(a) 07.05. 2017 08:17:19 (3920 čtenářů)

Čeleď: růžovité (Rosaceae)
Lidové názvy: stříbrník
Synonyma: Argentina anserina

Popis: Je to vytrvalá bylina s poměrně silným až hlízovitým oddenkem, z něhož vyhání plazivé, až 80 cm dlouhé a na uzlech kořenující lodyhy, jež jsou přitiskle chlupaté a později obyčejně olysávají. Přízemní listy jsou v obrysu podlouhléobvejčité, přetrhovaně lichozpeřené až 20 cm dlouhé, hořejší menší a chuději zpeřené, nanejvýš zakrnělé a zastoupené jen palisty, složené z lístků podlouhlých až obvejčitých, hluboce pilovitýchpeřenosečných, 1 – 3 cm dlouhých, kespodu listu čím dál tím menších, svrchu skoro lysých nebo hedvábitě chlupatých, vespod hedvábitě běloplstnatých, s dosti velkými palisty. Květy vyrůstají z úžlabí listů na poměrně dlouhých stopkách a měří 10 – 20 mm v průměru. Kalíšek je složen obyčejně ze 3 lístků a kalich z 5 stejně dlouhých nebo kratších lístků. Zlatožlutá koruna je složena z pěti vejčitých plátků, jež jsou dvakrát delší než kalich. Dvacet tyčinekprašníky vejčité a nahoře i dole vykrojené. Kvete od května do srpna.

Potentilla anserina - mochna husí

Výskyt: Je to velice hojná rostlina, která roste na návsích, v příkopech, na březích rybníků a na podobných místech, a to jak v krajích rovinatých, tak ojediněle v horách i dosti vysoko. V Alpách byla zjištěna ještě ve výši 2426 m. Je rozšířena skoro po celé severní polokouli – na sever zasahuje až do Grónska, na Island a na Špicberky. Roste však také na jižní polokouli, např. v Chile, v jižní Austrálii, v Tasmánii a na Novém Zélandu.

Využití: Mladší výhonky se někde upravují jako zelenina a sušené listy slouží za náhražku čaje. Nadrobno nasekané listy smíšené s otrubami jsou dobrým krmivem pro husy. V lidovém léčitelství se využívá obdobně jako mochna nátržník (Potentilla erecta (L.) Räuschel), avšak kromě svíravého má i protikřečový účinek, který se dobře uplatňuje např. při dlouhodobé bolestivé menstruaci.
Text: Michal Sochor, Botanika - teorie a praxe, botanika.borec.cz
Foto: Zdena Nováková a Marie Fárová

Články: potentilla anserina

20.04. 2018
4.31 kB čtenářů
Potentilla anserina - mochna husí
06.09. 2018
2.66 kB čtenářů
Důležité byliny pro ženy