Čeleď mimózovitých je velmi oblíbená zejména v jižních státech, převážně díky své odolnosti vysokým teplotám a suchu. Kapinice, neboli perská akácie je snad jediným dostatečně mrazuvzdorným zástupcem této čeledi, který lze od určitého stáří pěstovat i u nás.
Albizia julibrissin - kapinice, perská akácie
Albizia julibrissin - kapinice, perská akácie
Základní druh perské akácie je poměrně rychle rostoucí, přesto nízký strom, jehož původ je patrný z názvu – Persie (dnešní Írán). Unikátní je pro naše zahrady zejména stavbou koruny a dále květy, jež jiná dřevina nenapodobí. Jsou to exoticky vyhlížející chlupaté kuličky o průměru 3-5 cm, středně růžové při okrajích a téměř bílé uprostřed. Vypadají jako barevné zaječí ocásky a sladce voní. Poupata se začnou tvořit od začátku léta a strom ve vhodných podmínkách (viz níže) nakvétá celé léto buď bez ustání nebo ve dvou fázích pouze s krátkou přestávkou.
Listy jsou sytě zelené, několikanásobně zpeřené a připomínají kapradinu. Na noc se vždy zavřou a ráno znovu otevřou (jako při doteku mimóza). Olistění je husté a jemné, čímž si tato dřevina v angličtině vysloužila pojmenování hedvábný strom. Listy raší snad nejpozději ze všech listnáčů u nás – mnohdy až koncem května, tak se neděste, že vám stromek zmrznul, prostě si dává načas, ale jakmile naraší přirůstá velmi rychle, převážně do stran a tvoří typicky deštníkový tvar, tolik typický pro subtropické klima.
Rostlina potřebuje neutrální až mírně zásaditou, sluncem vyhřívanou půdu a plné slunce. Řez se většinou nevyžaduje, ale je možné jej provádět zjara po všech mrazech a to pouze o max. 1/3 délky loňských větví, jinak nepokvete. Zamulčování je dobré na zimu, ale v létě dá přednost i mírnému suchu v horní vrstvě země, aby se co nejvíce prohřály kořeny a lépe kvetla. Má ráda chudé půdy, hnojení můžete použít pouze na podporu květu. Pokud ji budete hnojit dusíkatými hnojivy, poroste extrémně rychle, výhony nevyzrají a zmrznou. Ověřená mrazuvzdornost sahá až k -25°C. Silnější mrazy jsou u nás výjimečné a nárazové a většinou nedokáží zahubit celou rostlinu. Pokud větve omrznou, snadno a rychle rostlina obráží z nepoškozeného, i staršího dřeva.
Příběh našeho stromu
Stalo se, že kolem roku 2009 jsme obdrželi několik stromů perské akácie, jež byly označené odrůdou Ombrella®. Byly krásné, silné, s dlouhými větvemi v koruně a jakmile začaly kvést, všechny se hned prodaly. Až na jeden, který jsme do prodeje nedali kvůli prasklé borce kmene. Vypadalo to na vážné zranění, přesto jsme chtěli dát stromu šanci, tak jsme jej pokusně vysadili v naší vzorkové zahraděpražského zahradnictví tak, aby na tu ránu co nejvíce foukalo a pršelo (je to ve Stodůlkách, což je skoro nejvýše z celé Prahy, takže tam fičí fakt dost). Nijak jsme kmen neošetřili, pouze čekali, co se bude dít. Okamžitě se chytla, což bylo vidět na silných provazech povrchových kořenů při odhrabání kůry. V létě vykvetla, ale měla světlejší květy, což Ombrella® nemá. Hned další rok začala přirůstat tak rychle, že bylo jasné, že se jedná o základní druh a nikoli odrůdu. Navíc se kmen začal pěkně zacelovat. Ještě 5 let po výsadbě je rána vidět, ale kraje jsou pěkně zavřené a strom roste jako šílený. Je tak krásný a exotický zároveň, že si jej všimne hned z parkoviště každý návštěvník a většinou marně tipují, co by to mohlo být. I když na přelomu let 2014 a 2015 velkou část vzorkové zahrady přetváříme na biozahrádku se zeleninou, tento strom zůstává na svém místě, aby těšil oko každého, kdo se chce těšit jeho nádherou.
Zahradnictví SAFRO Milan Havlis
155 00 Praha Stodůlky, Za Mototechnou 2673/-11 www.havlis.cz