violka: Co je pro kaktusy pro přezimování lepší nechat je v květináčích nezalévat a dát do temna a chladší místnosti nebo je mám raději vyndat z květináčů oklepat zeminu a zabalit do novin a nechat zimovat .poraďte mi prosím děkuji začátečnice.roll
janko39: Menší sbírku kaktusů lze přezimovat tak,jak paní"violka" píše,t.j.vyjmuté ze substrátu,zabalené do novin a uložené v chladu - v takovém případě mohou být i ve tmě. Měl jsem před lety asi 200 kusů kaktusů,které jsem pěstoval na zahradě v pařeništi. Byly zasazeny ve směsi prané antuky a hrubého písku .Od září nedostaly kapku vody,když jsem je odvezl domů,byl substrát úplně suchý.Bydleli jsme v domě s lokálním topení. Kaktusy byly přes zimu v ložnici,kde se nikdy netopilo,,při teplotě 8-10° C,na skříních. Přestály vždy tento způsob přezimování bez jakékoliv škody.
kmotr1: Kaktusy pěstuji ve skleníku ve větších truhlících ve tvaru čtverce, ve směsi antuky, písku a trochu zeminy. Od konce září je nezalévám a před prvními mrazíky (raději dříve než později) je suché přenesu do sklepa, kde je cca 10 C a dám na světlé místo. Přes zimu nedostanou ani  kapku vody. Koncem března dám do tepjlejší místnosti v domě ke světlu, nechám oteplit a asi po dvou dnech zaleji tepůlejší vodou. Zalévám cca l týdně, po zmrzlých dávám kaktusy do skleníku. Pokud se sbírka rozrostla a chystáte se kaktusy na jaře přesazovat, je lepší je vytáhnout suché na podzim, ostříhat kořeny a dát do novinového papíru a uložit např. do papírové krabice do cca 10 C místnosti do temna. Na jaře, ca v březnu popř. opět upravíme kořeny,zasadíma, ale pozor, zaléváme až po týdnu, aby se  kořeny vzpamatovaly a neuhnily, a zase zaléváme po týdnu . Pak je dám zase do skleníku cca v květnu.
cz
Kaktusy, ilustrační obrázek
Kaktusy, ilustrační obrázek
Další informace v článcích o rostlinách
Kaktusy Kaktusy - letní péče o kaktusy ve skleníku
V horkých, slunných srpnových dnech se kaktusům dobře daří i ve skleníku. Přesto je prospěšné v noci skleník dobře větrat. Kaktusy jsou totiž ze své pouštní domoviny zvyklé na velké kolísání teplot mezi dnem a nocí. Větrání také zabraňuje příliš vysoké …
Kaktusy Kaktusy
skromné, různorodé, fascinující Seznámíme vás s těmito nenáročnými, ale efektními rostlinami, který tak dobře vyhovuje suché klima moderních budov …
Kaktusy a sukulenty Kaktusy a sukulenty
Ilustrovaná encyklopedie je přehledným průvodcem k určování a pěstování kaktusů a sukulentů. Obsahuje více než 400 druhů a odrůd …
Svojtka & Co. s.r.o. | 28.08. 2008
Kaktusy (TIP ZC CS) Kaktusy - rozdělení, pěstování
Kaktusy jsou ideálními rostlinami pro každého, kdo se v pěstování okrasných rostlin příliš nevyzná. Kaktusy pěstujeme většinou pro jejich zvláštní půvab, nezvyklou krásu a skromnost. Vracíme se v nich k matce přírodě, kterou dnešní člověk tolik potřebuje …
Zahradní centra CS | 19.11. 2008
Kaktusy a jiné sukulenty Kaktusy a jiné sukulenty
Ve svém domově vzdorují tyto často bizarní bytosti z rostlinné říše extrémnímu slunečnímu záření, horku a suchu. S kaktusy a spol. si tak přinesete mezi své čtyři stěny závan této zvláštní pouštní atmosféry …
Kaktusy a jiné sukulenty Kaktusy a jiné sukulenty
Nejkrásnější kaktusy - přezimování - pěstování - množení …
Rebo Productions CZ | 24.09. 2008
Kaktusy Kaktusy - svět kaktusů (1)
Čeleď kaktusů je tvořena výlučně sukulentními rostlinami překvapivé rozmanitosti tvarů a květenství. Přestože kaktusy jsou pravými umělci v přežívání, přece jen vyžadují určitou péči k tomu, abychom mohli náležitě vychutnat nádhery jejich květů …
Rebo Productions CZ | 25.09. 2008
Kaktusy - trny na kaktusu Kaktusy - svět kaktusů (2)
Charakteristika kaktusů Kaktusovité rostliny jsou sukulenty se značně omezenými nebo zcela potlačenými listy. Výhonky bývají často tak zdužnatělé, že je mnohdy již jako takové ani nerozeznáme a považujeme je proto za tělo rostliny. Výhonky bývají buď členité …
Rebo Productions CZ | 27.09. 2008