Ing. Miloš Krump: Růže převislá - Rosa pendulina
Synonyma: Ozanonia alpina, Rosa adenophora, Rosa affinis, Rosa alpina, Rosa aucuparioides, Rosa balcanica, Rosa balsamea, Rosa brandisii, Rosa coccialba, Rosa detonsa, Rosa diplacantha, Rosa filispina, Rosa glandulosa, Rosa inermis, Rosa lagenaria, Rosa odoratissima, Rosa pendula, Rosa pyrenaica, Rosa recurva, Rosa reversa, Rosa rupestris, Rosa setosa, Rosa stenodonta, Rosa tenuiflora, Rosa villarsii
Další názvy: růže alpská
Čeleď: Rosaceae - růžovité

Barva květů: barva květů tmavě růžová
Doba kvetení: doba kvetení květendoba kvetení červen

Rosa pendulina je 1 až 2 m vysoký keř z čeledi Rosaceae s kořenovými výmladky. Letorosty jsou tvořeny ve spodní části hustými přímými ostny či štětinami, koncové části letorostů a postranní květonosné větvičky jsou bez ostnů. Listy má 3-4jařmé, lístky pak eliptické, podlouhlé až úzce obvejčité, asi 2 až 5 cm dlouhé, na lící tmavozelené, na rubu našedlé. Slabě vonné, růžovépurpurově zabarvené květy se vytvářejí v květnu. Šípky jsou asi 2 až 3 cm dlouhé, lahvicovité, červenooranžověčerveně zabarvené.

Rosa pendulina velice dobře snáší stín. Ve srovnání s jinými růžemi je náročná na půdní vláhu, proto roste hlavně v oblastech s vyššími srážkami nebo podél vodních toků.
Rosa pendulina - růže převislá

Rosa pendulina - růže převislá


Patřím mezi členy Specializovaných základních organizací ČZS Gladiris, Martagon a Rosa klub ČR