zvolskai: Doporučí mi někdo, z čeho mám v zahradě vysadit živý plot? Mám představu výsadby do mírného půlkruhu v délce cca 6 - 7 metrů.  Účelem má být optické rozdělení zahrady. Plot bych chtěla spíše z listnatých keřů a volně rostoucích rostlin bez zástřihu. Výška tak do max. 1 metru a také chci za ně vysadit ovocné stromy – prostor v zahradě mám. Uvažovala jsem o mochně křovité se žlutými květy, tavolníku nebo možná slída. Možná by byla pěkná i kombinace keřů. Můžete poradit? Děkuji.
janko39: Pokud netrváte na zmíněné maximální výšce 1m,doporučil bych Vám spíše volně rostoucí stěnu z kvetoucích keřů, jako je např. tavolník vanhouttův (Spiraea vanhouttei),Weigelia,ta Vámi zmíněná svída, trojpuky (Deutzia), zlatice (Forsythia) a další. Pokud má taková stěna opravdu něco oddělovat, event. zaclonit, měly by ty keře být vyšší,než 1m. Stěna z doporučeného rychle rostoucího jilmu  by určitě také byla vyšší a každoročně upravovat výšku stěny řezem by Vás asi též nenadchlo. Ty výšezmíněné keře potřebují "jen" zálivku,je-li nutno a po několika letech mírný průklest a pravidelné přihnojování.
Garten.cz (Zahrada-cs.com): Živý plot v mokré půdě
Dobrý den,
potřebovala bych vysázet nový živý plot na místo smrků, které už jsou odrostlé a je potřeba je pokácet. Problém však mám se spodní vodou. Téměř celoročně je půda velmi mokrá a v období dešťů nebo tání až téměř stojatá, proto většina rostlin shnije, nebo ani nevyroste. Klasifikovala bych půdu jako kyselou, živinově středně chudou až chudou, jílovitou.
Živý plot by měl být cca 5m dlouhý, čili přemýšlím o zakoupení 5 - 6 rostlin. Nejraději bych všechny kvetoucí, protože jehličnanů již na zahradě máme dost. Bohužel, když se podívám do literatur, většina rostlin vhodných do živých plotů vyžaduje slunnou, suchou až středně vlhkou zem a u některých dokonce na zimu chtějí uchování v prostorech ( např. sklepů ).

Prosím Vás tedy o radu a pomoc, které rostliny by se na takové stanoviště hodily. Děkuji a přeji pěkný den LB
Dotaz zaslaný mailem na garten.cz
jituška: Dřeviny pro těžkou jílovitou půdu První je vždy český název a za pomlčkou latinský. Kalina - Viburnum , Černý bez - SambucusTavolník - SpiraeaŠeřík - SyringaLýkovec - DaphneMagnolie - MagnoliaSvída - CornusPustoryl/jasmín/ - PhiladelphusHlohyně - Pyracantha. Každý z těchto druhů má minimálně 10 poddrubů v rozmanitosti barev, tak si myslím,že máte vcelku dost velký výběr.
Jan Kolman: Dovoluji si podotknout, že magnolie ani lýkovec se do živého plotu nehodí. Magnolie, i ta nejmenší, Magnolia stellata - magnolie hvězdnatá, vyniknou především buď jako solitery, nebo v 2- 3členné skupince. Do živého plotu, zejména vzhledem k jejich kráse a ceně, by jich bylo vysloveně škoda. Ani lýkovce by nesnášely zápoj  a též by nevynikly - oproti vyjmenovaným druhům jsou značně menší.
  Pyracantha - hlohyně do vlhkých půd rovněž vhodná není, protože by byla napadána houbovými chorobami, které dokáží vzhled keře úplně znehodnotit.
Do vlhkých půd souhlasím s kalinou obecnou, Viburnum opulus, jak základní druh, tak i cv."Roseum, s kulovitým květenstvím. Hodí se sem dále zejména různé druhy a kultivary svídy - Cornus, např. Cornus alba - svída bílá a její kultivar "sibirica", s výrazně červenou kůrou, Cornus stolonifera flaviramea - svída výběžkatá se žlutou kůrou, bez černý - Sambucus nigra, pokud se smíříte s tím, že Vám na jeho bobule na podzim nalétnou špačci ( a roznesou semena i tam, kde jej nebudete chtít ). Snad by se daly použít pustoryly - Philadelphus, s jejich kultivary a trojpuky - Deutzia.

  Vhodná je ale vřesna bažinná - Myrica gale, tavolník vrbolistý - Spiraea salicifolia, vrba popelavá - Salix cinerea.
Snímky vyjmenovaných druhů lze najít např. na www. biolib.cz, nebo na www.google.cz - Obrázky
jituška: Evo S. nevím,ale jak trnka, tak i kdoulovec jsou invazivní a živý plot by s toho byl dost nevzhledný. Píšete o doplnění živého plotu, pokud máte živý plot zelený, tak se dá,aby to oživilo jednotvárnost předsadit kvetoucími kěři, nebo vyššími trvalkami, nebo to zkombinovat obojí. Chtělo by to fotečku, abych zkusila poradit.
Další informace v článcích o rostlinách
Kvetoucí živý plot: Potentilla fruticosa ´Limelight´ (TIP ZC CS) Kvetoucí živý plot
Se stylem hektického života a vlivem nepříznivých mezilidských vztahů vzniká stále větší potřeba vytváření soukromého zahradního prostoru. Kde býval dříve plaňkový plot, dnes vyrůstají vysoké dřevěné ohrady nebo v horším případě betonové zdi. Přitom …
Zahradní centra CS | 14.04. 2010
Kvetoucí živý plot Kvetoucí živý plot
Co může být krásnějšího než vidět kvetoucí živý plot? Vy, co ho pravidelně stříháte, nečekejte zázraky. Přísně stříhaný živý plot rozkvete jen málokdy na vnitřních výhoncích. Pokud chcete mít kvetoucí živý plot, musíte si vybrat druhy, které vytvoří …
Živý plot Skutečně živý plot (1)
Oplocení je dnes téměř nepostradatelnou součástí okolí rodinného domu. Snad jen v případě řadové zástavby nebo velmi dobrých sousedských vztahů bychom se bez plotu obešli, ale to jsou vyjímky. Kromě pevných stavěných plotů, které jsou nejčastějším řešením …
HomeDeco SMP a.s. | 05.12. 2001
Živý plot Skutečně živý plot (2)
Rozvolněné výsadby K tomuto řešení se kloní současný trend zahradní architektury. Přirozené rozvolněné živé ploty se na rozdíl od stříhaných nehodí k vytváření předělů v rámci zahrady, ale pouze k jejímu rámování. Zabírají však mnohem více místa …
Architektura zahrady | 12.12. 2001
Stříhaný živý plot Skutečně živý plot (3)
Několik praktických rad Aby živý plot byl skutečnou okrasou zahrady a prvkem podtrhující její design a nebyl jen řadou keřů u plotu, je třeba znát několik zásad. Především se to týká výsadby : keře sázíme do dostatečně velikých jamek vyplněných kvalitní …
Architektura zahrady | 08.01. 2002
Živý plot  - Carpinus betulus Živý plot z opadavých dřevin
Živé ploty jsou bez ohledu na módní trendy dlouhodobě velmi populárním prvkem v mnoha sférách zahradní architektury. V různých podobách se živé ploty udržují na vrchních příčkách popularity zahradních prvků už po desítky let. Jsou oblíbenou součástí městské …