facebook: Zavíječ zimostrázový - Cydalima perspectalis

Zavíječ zimostrázový je druh motýla z čeledi travaříkovitých (Crambidae). V České republice se stal známějším kvůli své populační explozi počínaje přibližně rokem 2016 v rámci postupného šíření tohoto nepůvodního druhu napříč teplejšími oblastmi Evropy. Housenky tohoto motýlka východoasijského původu konzumují listy i čerstvé letorosty zimostrázu až na silnější větve. Předpokládá se, že se náhodně šíří s výpěstky.

V ČR napadá keře zimostrázu, jiné rostliny nepoškozuje. Housenka oplétá rostlinu zámotkem podobně jako předivky, zpravidla však nevytváří celistvý pokryv. Nakousané listy odumírají a schnou, rostlina často působí zcela odumřelým dojmem, po čase ale obrůstá. Primární poškození je estetické, v případě výrazného přemnožení může docházet k holožíru.
Zdroj Wikipedie

Při malém napadení je nejlepší posbírat housenky ručně. Pokud to již není možné, pak použijte insekticid proti žravým škůdcům.

Doporučované insekticidy: Lepinox plus a Karate, Foray 48, Calypso 480 SC, Decis Protech nebo Agrion Delta.

Vybráno z diskuze
- postřik je potřeba aplikovat na úplně každý lísteček dovnitř keříku, nejen zvenčí
- loni jsem použila Mospilan, jeden velký keŕ jsem zachránila, druhý jsem musela ořezata raší. Postŕik jsem použila opakovanë i dovnitř keře
- bohužel jsem to vzdala již před 2 roky. Postřik to nevyřeší, když sousedé nestříkají
- vykopat a spálit tohle už nemá smysl střikat

Dotaz nebo odpověď uživatele z Facebook.com
cz
Zavíječ zimostrázový - poškození buxusu (Cydalima perspectalis)
cz
cz