jitula: Chtěli bychom si letos nasadit na zahrádku cesmínu, ale takovou, která by měla červené kuličky a panašované listy. Je také pravda, že musíme mít 2 rostlinky (samčí a samičí) jinak se bobulek nedočkáme, pokud v blízkosti není žádná vysazená? A jak se od sebe poznají, jsou na kontejnerech nějak označené?
janko39: Aby  cesmína, myšlena nejrozšířenější cesmína obecná - Ilex aquifolium, měla ozdobné červené plody, musíte opravdu mít samičí i samčí rostliny, neboť tento druh je dvoudomý, t.zn. samčí a samičí květy jsou na dvou různých rostlinách, které se ale od sebe neliší a pohlaví se pozná až v době květu, resp. až když jedna rostlina přinese plody. Květy jsou totiž dosti drobné, takže pátrat po pohlaví rostliny je v tomto případě dosti svízelné.
  Že by zahradnické závody při prodeji sazenic cesmíny označovali rostliny podle pohlaví, jsem ještě neslyšel.
Literatura ale uvádí, že kultivary "Alaska", "J. C. van Tol" a "Pyramidalis", mají květy t.zv. mnohomanželné, tedy vybavené jak prašníky, tak i pestíky a tudíž plodí dosti bohatě i jako solitery.
  Určitým řešením je najít si plodící rostlinu, resp. skupinu rostlin a namnožit si je vegetativně, nebo vysít určité množství semen, čekat a dát se překvapit.
Ilex aquifolium Rubricaulis Aurea - cesmína ostrolistá

Ilex aquifolium Rubricaulis Aurea - cesmína ostrolistá

YOS: Jitulko, je to pravda. Musíte mít nejméně 2 rostlinky. Je několik samosprašných kultivarů, ale nemají tolik bobulí. Chcete-li mít opravdu hodně bobulí, tak i tady kupte jednoho mužskýho. Ženské květy mají uprostřed malinkého bílého květu viditelný, vypouklý pestík se semeníkem (v tom se tak moc nevyznám). Zkrátka vidíte náznak tvorby bobule a bílé prašníky. Mužské květy mají výrazné květní tyčinky se žlutými prašníky. Jsem jen laik. Počkejte co na to odborníci.
Editoval YOS (07.02. 2011 18:24:24)

Všechno jde tak, jak má jít.
janko39: Pro zájemce o vypěstování cesmíny uvádím stručně oba způsoby množení.
Množení semeny : Semena sbíráme, když se bobule začnou zbarvovat. Vybereme je z bobulí, vypereme, necháme oschnout, dezinfikujeme např. FUNDAZOLEM a hned je stratifikujeme = vrstvíme s vlhkou rašelinou, nebo čistým pískem a uložíme v chladu, nesmí přeschnout. Po 1 roce semena vysejeme na záhony na polostinném místě do vlhčí rašelinné půdy a výsev na zimu zakryjeme jehličnatou hrabankou. Klíčí velmi nepravidelně - v prvním roce po výsevu cca 10 - 15%, další  klíčí ještě i 2 - 3 roky, proto je třeba záhony označit a vlhčit a nepřevrstvovat. Semenáčky koncem srpna přepícháme  do květináčků, je třeba je první zimu přechovávat ve studeném skleníku, nebo v jiné bezmrazé, ale světlé místnosti v chladu.

Výhoda generativního množení : získáme hodně rostlin
Nevýhoda : zdlouhavé, nezjistíme dlouho pohlaví rostlin

Množení řízky : Letními řízky množíme stálezelené cesmíny v červenci a srpnu, ale i během podzimu až do prosince na poloteplé množárně v písčitorašelinném substrátu. Stimulované řízky z letorostů zakořeňují poměrně dobře, mně zakořenily bez problémů na parapetu nad radiátorem pod sklenicí. Na jaře po postupném otužení vysadíme buď na záhony, nebo i na trvalé stanoviště, ale zpočátku přistiňujeme, aby je nepřipálilo slunce.

Výhody veg. množení : můžeme si vybrat řízky podle pohlaví i vzhledu, rychleji získáme výsadbyschopné rostliny
Nevýhoda : nutnost zakořeňování na teple, prostě trochu piplačka
jitula: Spíše bych kupovala přímo rostlinky, na výpěstky ze semínek by se mi nechtělo tak dlouho čekat, rádi nakupujeme ve specializovaném arboretu, takže tam nám většinou poradí, ale i tak děkuji za příspěvky.
YOS:

jitula napsal(a):

Spíše bych kupovala přímo rostlinky, na výpěstky ze semínek by se mi nechtělo tak dlouho čekat, rádi nakupujeme ve specializovaném arboretu, takže tam nám většinou poradí, ale i tak děkuji za příspěvky.


Dnes jsem byla v zahradním centru (v Holandsku) a viděla jsem samé cesmínové dámy. Ani jednoho mužskýho. Takže, Jitulko nebojte se, určitě se podaří.


Všechno jde tak, jak má jít.
YOS:

radana123 napsal(a):

Anol, musí být nejméně 2 rostlinky.  Chcete-li mít opravdu hodně bobulí, tak i tady kupte jednoho samčího. Samičí květy mají uprostřed malinkého bílého květu viditelný, vypouklý pestík se semeníkem a bílé prašníky. Samčí květy mají výrazné květní tyčinky se žlutými prašníky.


Radono, zajímalo by mne proč jste můj příspěvek opakovala s úpravou termínu pohlaví květů. Můžete mi dát odpovědět? Pro vysvětlení. Nerada používám samčí a samičí, protože si to v hlavě neumím rychle vybavit, tak pro jednoduchost používám mužské a ženské. Každý máme nějakou tu úchylku. Nebo ne? Radono, myslíte si, že Jitulka mému příspěvku nerozuměla? Možná nám Jitula napíše zda mi rozuměla nebo ne. Děkuji Vám oběma.


Všechno jde tak, jak má jít.
Martina Hájková: Cesmína žloutnutí listů
Dotaz: Dobrý den, prosila bych poradit s cesmínou. Na podzim jsem ji vysadila s přídavkem rašeliny na polostinné větrem chráněné místo. Přes zimu byla krásně zelená, ale teď v květnu začala žloutnout a listy rychle opadávají. Čím je to způsobeno? Výška rostliny je cca 0,5 m. Děkuji.

Odpověď: Opad listů může být důsledkem mrazů nebo prudkého jarního sluníčka. Zkuste rostlinu o třetinu zakrátit, přihnojit a udržovat lehce vlhkou půdu.
Ilex aquifolium - cesmína ostrolistá

Ilex aquifolium - cesmína ostrolistá


Zdroj: Zahradní rádce Martiny Hájkové, Marigreen s.r.o.
Další informace v článcích o rostlinách
Ilex aquifolium - cesmína ostrolistá Ilex - cesmína
V zimním období patří mezi nejzajímavější okrasné dřeviny stálezelená cesmína (Ilex). Navíc se sortiment cesmín stále rozrůstá o nové atraktivní kultivary. Tato rostlina hrála svoji důležitou úlohu i v historii. Pěstovala se jako léčivka, keltští druidové …
Ilex x meserveae 'Blue Angel'® - modrá cesmína Ilex x meserveae 'Blue Angel'® - modrá cesmína
Blue Angel ® je samičí, pomalu rostoucí kultivar z řady tzv. modrých cesmín. Kvete hojně drobnými bílými květy uprostřed jara a často znovu na podzim. Z květů se na podzim tvoří sytě červené plody, které vydrží na keři až do jara. Pro opylení potřebuje …
Ilex x meserveae 'Blue Seedling' - modrá cesmína Ilex x meserveae 'Blue Seedling' - modrá cesmína
Z německého Wiesmooru, kde se ostatně výborně daří všem kyselomilným dřevinám, pochází další z řady tzv. modrých cesmín, která dostala jméno Blue Seedling. Jedná se o náhodnou selekci, která se objevila přirozeně na polích s cesmínami Blue Prince a Blue …