jitula: Dobrý den, chtěla bych se dovědět, které palmy je možné v našich klimatických podmínkách pěstovat venku po celý rok, znám pouze yuccu, tu bez problémů pěstujeme na zahrádce už dlouho.
Ostrovan: Takže vidím tu pár nepresností. Pani Jitula, mrazuvzdorných druhov je viac. Ja mám v záhrade asi 7 druhov. Najodolnejší voči zime nie je Trachycarpus fortunei, ako to tu pán Jozef napísal. Je pravda, že je veľmi odolný, nenáročný a dobre sa regenerujúci, ale najmrazuvzdornejší nie je. A tiež nie je tak úplne pravda, že kmeň mu narastie za rok o 10 cm. Vždy to záleží od rôznych faktorov, ktoré ovplyvňujú rýchlosť rastu. Niektoré dokážete ovplyvniť, niektoré nie ( príroda a počasie ). Najmrazuvzdornejší druh palmy je jednoznačne Rhapidophyllum hystrix. Jeho hranica odolnosti je niekde okolo -26 až -27°C ( za predpokladu, že má v zime suchý substrát ). Ak chcete pravdivé a odskúšané informácie, pozrite si stránku palmového Ostrova v Martine. 15 rokov skúseností s palmami a viac ako 50 rôznych druhov paliem. . Ak potrebujete niečo prekonzultovať, ozvite sa mi na mail. :-)
YOS: Ostrovan, mám ráda tyto druhy příspěvků, protože se od nich člověk nejvíce naučí. Děkuji za příspěvke. Musím Vám však oponovat. Trachycarpus fortunei - žumara ztepilá - z Číny je rychle rostoucí palma a je schopná opravdu 10cm za rok narůst. Narozdíl od Rhapidophyllum hystrix - 'jehlicová palma' z Ameriky roste veeeelice pomalu.
V našich podmínkách jsou obě otužilé to -17°C a to ještě se musí chránit. Kdyby to tak bylo, bylo by těchto palem na zahrádkách víc, co říkáte? Možná máte pravdu, že vydrží krátce vysoké mrazy, ale v létě zase potřebuje dobít baterie tropickým žárem..big_smile

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Žumara ztepilá, trachykarpus Fortunův (Trachycarpus fortunei)
Žumara ztepilá, trachykarpus Fortunův (Trachycarpus fortunei)
Ostrovan: dokáže narásť, ale už veľká palma s hrubým kmeňom! A také veľké palmy ( 2 metre a viac ) sú všetky zo Španielska a Talianska. S tými dobré skúsenosti nemám. Tie mi zmrzli nezakryté už pri -14-tich°C aj keď boli už viac ako 1,5 metra vysoké. Takže ako píšete, väčšie palmy sú otužilejšie, ale záleží odkiaľ pochádzajú! Nie je palma ako palma! Ja čo mám v záhrade 7 rokov Trachycarpusy fortunei a vypestované boli tu v Martine, tak ti boli pri spomínanej teplote tiež nezakryté a tým sa absolútne nič nestalo. Jasné, že dovozcovia narozprávajú rozprávky a odcitujú knižné údaje, ale je to zavádzajúce. Ja mám v záhrade viac ako 170 paliem, ale veľké nevysádzam. Skúste si ten Nannorhops zasadiť do záhrady a uvidíte ako dlho vydrží v našej vlhkej klíme. Už jeseň neprežije pokiaľ ho poriadne nezakryjete a možno ani tak neprežije aj keď bude zakrytý.
My tu v strednej Európe máme odlišnú klímu, preto ich treba chrániť. Škodí im hlavne vlhkosť a neznalosť niektorých ľudí.
YOS: Ostrovan, děkuji za Vaši reakci. Že máte na zahradě 170 palem??? Tak to Vám gratuluji. Jaké druhy necháváte venku bez úplné ochrany? Sám uvádíte, že palma vypěstovaná v Martině Trachycarpus fortunei vydržela i bez zakrytí, takže je u nás z těch dosažitelných a vhodných k pěstování   n e j otužilejší, nebo? Máte jiný, lepší druh?
Pošlete nám foto Vaší zahrady! ! ! Pochlubte se ! ! !

Všechno jde tak, jak má jít.
Ostrovan: Všetko je na webe :-) Mám tam väčšinou malé rastliny, lebo tak, ako som spomínal, nevysádzam už veľké palmy. Radšej si počkám a viem, že budú skutočne odolné. Mám s takými veľmi dobré skúsenosti! Trachycarpus fortunei je podľa všetkého najideálnejšia palma do našich záhrad, lebo je nenáročná na pôdu, na svetlo, znesie aj preschnutie, aj vlhko, dobre znáša mrazy a keď sa stane, že príde o listy v dôsledku mrazov, pomerne rýchlo sa dokáže zregenerovať. S inými druhmi sa už spájajú aj komplikácie a zvýšená starostlivosť. Mám v záhrade : Trachycarpus fortunei, Trachycarpus wagnerianus, Jubaea chilensis, Chamaerops humilis, Chamaerops humilis var. Cerifera, Chamaerops humilis Vulkano, Rhapidophyllum hystrix a Sabal minor. Samozrejme, ešte pribudnú ďalšie druhy. Pravdepodobne ešte aspoň 3.
Bez úplnej ochrany zatiaľ nenechávam žiadne. Každú zimu tu mávame aj -20°C a to nechcem zatiaľ riskovať. Keď bolo tých -14°C ( dve noci v decembri ), tak palmy boli odokryté preto, lebo som nebol doma a nemal ich kto zakryť. Ale zvládli to perfektne :-)
Stačí si pozrieť stránku Ostrova, ktorú som už spomínal, ale napíšem ju teda ešte raz :
Další informace v článcích o rostlinách
Mrazuvzdorné palmy: Josef Bučko Mrazuvzdorné palmy
„Již od mládí jsem pěstoval palmy, ale vždy vyrostly tak, že jsem se jich musel zbavit, protože se již nevešly do obýváku,“ říká o svých pěstitelských začátcích Josef Bučko z Kačice na Kladensku …
Josef Bučko | 03.12. 2008