eleonora: Dobrý den,máme osazenou zahradu Thuja occidentalis 'Smaragd'. Sazeli jsme 3 leté sazeničky cca 20 cm vysoké.
Rostlinkám se vůbec nedaří. Každé jaro jich najdeme několik uhynulých. Jsou okousané, ale stopy od zvěře jsme nenašli. Loňské léto jsme thuje hnojili hnojivem obsahujícím hořčík, hojně zalévali, v domění že mají málo vláhy. Na zimu hojně obsypali mulčovací kůrou. V minulých dnes u nás uplně slezl sníh, bylo ho tady víc jak tričtvrtě metru, a thuje jsou znovu doslova zdevastované. Nově zasázené thuje j(sázeli se loni napodzim za uhynulé kusy) jsou ze dvou třetin sežrané, ale stopy zvěře opět žádné. Některé zřejmě pomrzly.
Půda je tady jílovitá, pH cca 5,8 - 6,5, thuje jsou nasázeny na rozhraní pole a běžné zahrady, nemají žádný stín. V loňském roce se kolem jednotlivých rostlin navážela nová zemina z kompostu, odlečená pískem.
Můžete někdo poradit co s tím? Velice děkuji.
YOS: Je mi to opravdu líto. Tolik práce a nakonec nejste spokojení. Podle mne jste udělali to nejlepší co jste udělat mohli. Tůjím trvá, než zakoření a než začnou viditelně růst. Asi tak 2-3 roky. Píšete  'Zdevastované'.., myslíte polámané pod tíhou sněhu?Jak jsou tůje okousané, nemohli bychom vidět foto? Thuja occidentalis 'Smaragd' - Zerav smaragdový potřebuje dobře propustnou půdu. Píšete, že máte půdu jílovitou. Můžete vyzkoušet propustnost. Vykopete jámu 30cm hlubokou a naplňte ji vodou. Když se voda za 24h nevsákne, je propustnost špatná. Pak by se musela půda upravovat (přidává se písek, kompost). Dotaz, když je sucho, je půda jek beton? Pak stačí jen kolem stromků v šířce tůjí  (ne blízko kmínku, aby se neporušily kořeny) rýčem zarýt do země a zaviklat. Kořeny dostanou více vzduchu. Živin z jílovité půdy mají dostatek.

Všechno jde tak, jak má jít.
jitula: Při velkém množství sněhu se má napadaná vrstva sněhu z větví sklepávat. Podle mě zde ale došlo nejspíš k problému při výsadbě dřevin.Určitě bych postupovala tak, že bych vykopala dostatečně velkou jámu a půdu nahradila kvalitním substrátem pro výsadbu jehličnanů, konifer. Potom bych do zeminy také zapracovala vhodné hnojivo či růstový stimulátor pro dobré zakořenění a podpoření rozvětvení kořenového systému. Pokud byly udělány i tyto věci, tak teda nevím. Asi by se pak mohlo jednat o napadení nějakou houbou či plísní, ani by to nemuselo být vidět na zeleni, v tom případě by stálo za to jednu rostlinku vykopat a prohlédnout si kořeny. Při výsadbě bych také zakrátila kořeny.
eleonora: Tohle všechno jsme během loňského roku provedli,ale zatím to nevypada na velký úspěch. Zatím neházím flintu do obilí :-) Uvidíme,až začne jaro, jestli se jim bude dařit trochu lépe.....nicméně avizovaný roční přírůstek 40-60 cm opravdu nečekám.
YOS: Eleonoro, napište nejprve text  do velkého okýnka jak jste to už 3x udělala a odešlete. Objeví se vám v pravém dolním rohu vložit obrázek. (vidíte tam i 'editovat'-znamená opravit-změnit, pokud by bylo nutné) Kliknete, zalistujete v horním podlouhlém okénku a odklikáte vložení. (nejprve najít složku, kde máte fotku, pak na fotku 2x kliknete a je tam). Vepíšete název obrázku do spodního podlouhlého okénka, pod okénko, kam jste vlkládala fotografii. Pak odkliknete pod těmito oběma okýnky odeslat a je to. Přeji ať se povede.
Editoval YOS (13.02. 2011 13:47:32)

Všechno jde tak, jak má jít.
YOS: Zaschlé větvičky nebudou okus. Počkáme na Janka, co on na to. Já bych ty zaschlé větvičky vystřihala a podívala bych se na propustnost půdy. Jen doufám, že to nebude nějaká nemoc. Prosím ne, ne. Věřím, že  příroda je kouzelná a mocná čarodějka a odmění Vás dobře za tolik vykonané práce.  Možná bude dobré, když jste vysázeli tolik tůjí vysázet i nějaké kvetoucí keře, aby vznikla rovnováha a snížilo se útočení nemocí.

Všechno jde tak, jak má jít.
Marvella: Je to škoda, že se Vašim thujkam nedaří. Já s tak malými zkušenost nemám, kupuji vždy už vzrostlé, protože jsem netrpělivá a chci mít všechno hned. Thuje mi připadnou zcela nenáročné a rostou mi úplně všude bez problémů. Jen vykopu dostatečnou jámu, dosypu trochu čerstvé zeminy, zasadím a pak už jen zalévám a těším se z nových přírůstků.
janko39: Thuje na zahradě nemám, takže se jimi nezabývám. Pracoval jsem v zahradnictví v jižních Čechách, kde se thuje v několika kultivarech ve velkém pěstovaly, velké stromy thují tam byly v několika řadách vysazeny jako oddělovací clony a jako větrolamy, rostly naprosto bezproblémově. Půda je tam spíše písčitá, takže byla obohacována rašelinou, ale byla tam relativně vyšší hladina spodní vody, neboť to bylo v nivě řeky Lužnice.
Teprve na internetu, zde na stránce Garten.cz a na stránce Rostliny.net jsem našel nejrůznější stesky na choroby a škůdce thují, o nichž jsem nikdy neslyšel. Neslyšel jsem ani, že by thuje bývaly okousány zvěří - mají olistění tak aromatické, že snad zvířatům ani nemůže chutnat, ale jsou věci mezi nebem a zemí..., o nichž člověk neslyší a přesto existují - "nic není nemožné".
  Ve Vašem případě může být chyba v té jílovité zemině, v níž se drží voda, což kořínky thují opravdu nesnášejí. Snášejí půdy písčité i štěrkovité, ne ale příliš kyselé, preferují spíše půdy vlhčí. V suchém prostředí zasychají a prořídají. Nesnášejí zasolení, konkurenci kořenů jiných dřevin a moč psů.