ali: Levanduli mám už dva roky venku (ale je pravda, že byly mírné zimy), a přežila...a také se hezky rozkošatila¨. Spíš bych potřebovala vědět, protože teď ji mám v kyblíku a budu ji dávat zpět na záhody, zda ji můžu rozdělit trs a tím rozmnožit?
Helena_Kuhnova: Lépe je levanduli nařízkovat, s rozdělováním trsů bych u levandule měla strach - jedná se totiž o polokeř a keře pro rozmnožení nedělí...:) ideální pro tuto činnost je červenec až srpen
Editoval Helena_Kuhnova (19.09. 2008 16:58:41)
Jakub Krulich: Dobrý den,
jak je výše popsáno,tak tzv.francouzská nebo motýlková levandule - Lavandula stoechas podle zpráv mnoha pěstitelů přežila již 2 zimy i v ČR a to díky jejich mírnému průběhu.
Hranice mrazuvzdornosti této levandule je přibližně kolem -10°C, ale záleží také na množství zimních srážek,protože příliš vlhká,přemokřená zemina zejména v předjaří, může způsobit hnilobu kořenů. Proto by zemina měla být propustná,sušší a na zimu je vhodná přikrývka. V každém případě je přezimování venku jakousi sázkou do loterie a může i nemusí být úspěšné.Nejjistější je pěstovat ji jako tzv.přenosnou rostlinu, i když i to ssebou nese riziko přemokření kořenového balu při přezimování.
Rozmnožování levandulí dělením trsů není možné, jedná se o dřevinu. Levandule se rozmnožují buďto semeny nebo řízkováním,které se používá u kvalitních uznaných odrůd za účelem zachování vlastností matečné rostliny (výška, kompaktnost, barva květu apod).

Zdraví        Jakub Krulich
Editoval zahrad-krulichovi (07.10. 2008 00:41:34)

Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Květoslava Motlová: Chtěla jsem si několikrát vypěstovat levanduli ze semínek. Nikdy se mi to nepodařilo až letos.  V truhlíku mám malé zelené levandulky a moc se těším, až si je přesadím a budou kvést a vonět. Moc se těším.
Další informace v článcích o rostlinách
Lavandula stoechas - levandule hlávkovitá Lavandula stoechas - levandule hlávkovitá
Krása levandule hlávkovité (Lavandula stoechas) nespočívá jenom v letních květech, nýbrž také ve smolně skořicové vůni listů, jež jsou sametově měkké a světle šedé …
Lavandula stoechas 'Castilliano' - levandule (CALENDAR-COLORS) Lavandula stoechas 'Castilliano' - levandule
Nádherně větvená populární trvalka. Vyznačuje se velmi kompaktním habitem s velkými květy. Vytváří kompaktní keříčky dosahující 40-70 cm výšky …