janko39: Domnívám se,že opuka,z níž byla postavena zeď,nebyla příliš vystavena povětrnostním vlivům (změny vlhkosti,teploty,mráz,déšť ap.).Může se stát,že vlivem dešťů a mrazu se po první zimě rozpadne,lidově řečeno "rozhasí".Proto je třeba toto vyzkoušet,než z ní postavíte např. opěrnou zídku,nebo jinou stavbu,která bude vystavena těmto vlivům.Existují sice opuky,které jsou vůči povětrnosti odolné,ale to pozná jen odborník - je také třeba znát lokalitu,kde byla jako stavební materiál těžena.Opuka z některých lokalit je právě vhodná na suché zídky,terasovitá alpina,nebo Vámi zmíněný venkovní krb.Prostě ji rozložte a vystavte zimě a uvidíte
Pozor - deště,zejména ty kyselé z opuky vyplavují vápník,takže v blízkosti,nebo dosahu takových kamenů a splachů z nich by neměly být vysazeny vápnostřezné rostliny,jako vřesy, rhododendrony,borůvky a jiné.
ivbara: Děkuji, tak to už máme vyzkoušené, jednalo se o  jak o venkovní zdi a z venku  žádný problém, navíc ze stejného druhu  byly postaveny  stavby v okolí, tam  bourali loni a po  celém roce bez problému.My máme na zahradě   pár kamenů   mezi  oblázky  uz druhým rokem a take bez problému. Z jaké lokality  kameny  jsou nevím,ale   odněkud z Českého středohoří.Jsme pod  hradem  Hazmburk, jsou tu i takzvané černé hanžburáky.Mám ale jiný problém po vašem příspěvku.Jde mi o trvalé a rychlé ozelenění  zdi. Napiste prosím,jaké by se hodily nejvíc prosím.Jedná se o místa  jak na slunci, tak ve stínu i polostínu,moc děkuji..jaro se blíží..smile)