nasekrasnazahrada: Zakládání trávníku
Je příhodný čas pro výsev trávníků. Trávy v tomto období mohou klíčit a silně zakořeňovat, dřív než nastanou letní vedra. Důležité je nenechat oseté plochy vyschnout. Pokud neprší, jednou týdně budoucí trávník důkladně zalijte jemným proudem vody. Pokračujte v tom ještě alespoň tři týdny poté, co se plocha zazelená: různé druhy totiž klíčí postupně. Sucho v průběhu klíčení by mohlo narušit druhovou skladbu trávníku.
Rada z rubriky Co je důležité v květnu

Redakce časopisu Naše Krásná zahrada
Ukázky starších článků najdete na http://www.garten.cz/u/cz/nasekrasnazahrada/
YOS: Jitulko, asi jsem to špatně napsala. Myslela jsem, že bych šla trávu sázet, až po pořádném dešti. Pak se nemusí delší dobu zalévat a semínka krásně zakoření.

Všechno jde tak, jak má jít.
omnimor: Dobrý den,
včera nám bagr zarovnal pozemek a roztahal lepší hlínu, takže máme "čistý pozemek". Na původní úrovní pozemku (nyní cca 10-20 cm hluboko) ovšem již rašil plevel typu bodlák apod. a i v té lepší hlíně určitě čeká na možnost růstu (je to původní vrchní hlína shrnutá před započetím stavby RD). Na celé ploše cca 350 m2 chceme založit trávník a plevel je proto nutno vyhubit. Procházel jsem na internetu nabídku herbicidů, ale všechny co jsem zatím našel se aplikují až na vzrostlý plevel. V naší situaci "čistého pozemku" se mi ale zdá nemístné nechat plevel vyrůst, ideální by podle mě bylo zahubit už zárodky plevelu v půdě a pak zasít travní směs. Existují tedy prostředky pro aplikaci do půdy, ne na listy? Nechce se mi věřit že ne, ale zatím jsem na nic nenarazil.

Předem děkuji za reakce a tipy...
Editoval omnimor (10.05. 2011 09:29:38)
YOS: Plně Vás chápu, ale zahubit 'už zárodky', znamená, že se zahubíte i Vy. Mějte trpělivost a nechte 1-2 týdny plevel vzejít. Co vydáváte, vrátí se Vám zpět  - to je zákon vesmíru.
Zkuste se chovat k přírodě tak, jak se chováte sám k sobě a vaším bližním.

Všechno jde tak, jak má jít.
omnimor:

YOS napsal(a):

Plně Vás chápu, ale zahubit 'už zárodky', znamená, že se zahubíte i Vy. Mějte trpělivost a nechte 1-2 týdny plevel vzejít. Co vydáváte, vrátí se Vám zpět  - to je zákon vesmíru.
Zkuste se chovat k přírodě tak, jak se chováte sám k sobě a vaším bližním.


Známý mi mezitím doporučil SENCOR 70 WG, který je tedy primárně určen na porosty brambor, hrachu apod. ale měl by likvidovat plevel vzrostlý i "číhat" na ten co se teprve bude drát na světlo, ale je otázka co by na to řekly rostlinky trávy (ve specifikaci SENCORu ovšem ení, že by jim měl škodit). Tak nevím...

Pokud bych tedy 1-2 týdny počkal, doporučujete travní směs osít ihned nebo až po této době - po aplikaci herbicidu?

Marvella: Já zakládala nový trávník předloni a ničím jsem plevel předem nehubila. Zryla jsem zem na výšku rýče, srovnala, uhrabala. osela, prknem udusala a zalívala a zalívala. Je pravda, že tam nějaký plevel vyrostl, ale dala jsem si práci, vytrhala ho a trávník je teď pěkný. Ale pokud chcete použít chemii, tak určitě něco existuje, protože zakládání trávníků v satelitech, kde se staví přímo na "poli", zeminy se naveze jen trochu je běžné. A trávníky tam mají všude ukázkové!
YOS: Omnimor, já chemii nepoužívám. Podívejte se co píší na krabičce nebo si počkejte co zkušení napíší. Mám tušení, že se taky musí měsíc čekat, než systémový jed přestane učinkovat. Tak to už vám na jaře nevýjde. Naši sousedi sázeli trávník v létě, ale museli opravdu zalévat a zalévat.

Všechno jde tak, jak má jít.
Zahradník007: Při výsadbě nového trávníku hlavně vždy používáme dobrá startovací hnojiva. Zkuste si najít reference na startovací hnojiva Haifa a Everris. Mají je například zde
vaseck: Ještě pří založení nezapomínejte na hnojení. Kor teď na zimu je vhodné vybrat hnojivo a hlavně trávník zavzdušnit.

Aplikaci hnojiva pak ideálně přes nějaký rozséváč a na upravený a pokud to jde, tak suchý trávník. Je důležité, aby se hnojivo rovnoměrně rozeselo po trávníku a dostalo se na půdu.
Další informace v článcích o rostlinách
Trávníky - pokládka předpěstovaného trávníku Trávníky - založení trávníku pokládkou předpěstovaného trávníku
Tento způsob založení trávníku má proti založení trávníku výsevem především výhodu časovou. Trávník plní estetickou (okrasnou) funkci téměř ihned po položení a zatěžován může být v mnohem kratší době (zpravidla za několik týdnů). Nevýhodou pak …
Vydavatelství ERA | 31.03. 2008
Trávník - plocha po odplevelení Trávníky - založení nového trávníku
Je-li mírné počasí, jsou březen a duben nejvhodnější měsíce pro zakládání trávníků. Trávy už po šesti až osmi týdnech vytvoří souvislý zelený koberec …
Trávník - založení nového trávníku: osivo (OBICZ) Trávník - založení nového trávníku
Věděli jste, že začátkem podzimu je stále ještě čas na založení nového trávníku? Pokud jste to na jaře nestihli, září poskytuje ideální klimatické podmínky stejně jako jarní měsíce. Na následujících řádcích se dozvíte, jak na to …
Trávníky - plastová zatravňovací dlažba (TRANSFORM-LB) Trávníky - založení trávníku výsadbou sazenic
Velmi okrajovým způsobem založení trávníku je metoda výsadby sazenic nebo oddenků. Uplatňuje se v teplých oblastech a především u výběžkatých druhů, které tvoří malé počty semen (psineček výběžkatý). Výsadbu sazenic lze také použít při ozeleňování …
Vydavatelství ERA | 02.04. 2008