jitula: Ještě by mě zajímalo, v případě, že by jsme kupovali nové, poraďte, které druhy jsou okrasné, zároveň nenáročné a plně mrazuvzdorné, nevím, jestli právě miscanthus a ostřice nevymrzly, potřebovali jsme zakrýt nevzhlednou zeď a tak jsme je nasadili spíše do stinného a vlhčího místa. Dlouho se jim tam ale vedlo. Až letos jsou škaredé. Nebo je vydělat a zkusit vybrat ty zelené kousky?
Jan Kolman: Letošní zima byla pro mnoho druhů rostlin, počínaje okrasnými travami a konče dřevinami, velmi nepříznivá.
Mně např. odešel velký keř, červeně kvetoucího Cytisus scoparius ( čilimník janovec ) a oranžová azalka, Daphne cneorum ( lýkovec vonný ) byl značně poškozen a méně kvete. Stejně "připálena" je i Gaultheria procumbens ( libavka ). Tyto rostliny vždy zimu přežívaly bez poškození. Na vině jsou pravděpodobně holomrazy.
  Postižení rovněž vykazují okrasné trávy, konkretně Miscanthus sinensis "Gracillimus" - dva trsy nevyrašily vůbec, z třetího raší jen několik stébel, z Miscanthus sinensis "Zebrinus" zbylo také jen pár stébel. Přitom tyto dvě trávy byly vždy zcela mrazuvzdorné.
   Doporučuji zbylé, rašící části trsů trav přesadit na nové místo, důkladně zalít, i opakovaně, a po prvních náznacích dalšího růstu přihnojit - ledkem, Cereritem nebo NPK. Je možné, že se i ty dosud nerašící trávy probudí, tak jim do konce května dejme šanci.
  Snímky z loňského roku ukazují zmíněný druh Miscanthus - je to robustní tráva, dorůstá výšky 150 - 180 cm. Květní laty se podle literatury vytvářejí jen v případě dlouhého a teplého podzimu, což bylo předloni.
  Bika lesní není vlastně pravá tráva - patří do čeledi bikovitých - Juncaceae. Roste u nás porůznu v lesích, hlavně ve vyšších polohách. Má několik tvarově a barevně odlišných kultivarů. Je vhodná spíše do podrostu ve stínu a polostínu, mezi stínomilné trvalky, jako např.  Bergenia, Epimedium, Hosta, Pulmonaria a další, vyžaduje kyselé a celoročně vlhčí půdy. Je-li vystavena zimnímu slunci, nebo když přeschne, konce listů zasychají a rostliny jsou pak nevzhledné. Jinak je úplně nenáročná a dlouhověká.Kvete od konce dubna do května, ale květenství není zvlášť ozdobné a je lepší je odstříhnout, aby se nevysemeňovaly. Množí se semeny, kultivary pouze dělením trsů, které se dobře ujímají. Bývá okusována zajíci.
Editoval wochozsky (17.05. 2011 14:02:26)
cz
Luzula silvatica - bika lesní
Luzula silvatica - bika lesní
cz
Miscanthus sinensis "Zebrinus"
Miscanthus sinensis
cz
Miscanthus sinensis "Zebrinus" - květní lata
Miscanthus sinensis