SSSylva: bohužel nám na zahradě uhynul krásný ořešák. Jelikož bydlíme ve městě -Brno-a ořešák byl u plotu, nezbedníci strom klacky a kameny natolik několik let poškozovali, že se již z toho nedokázal vzpamatovat a postupně uhynul.
Jaký strom - pokud možno rychle rostoucí na výšku - by jste mi poradili? jedná se o světlé místo ve více jílovité půdě, u zdi, skrýté před větrem? moc se mi líbí červený javor, ale nikde jsem nenašla, jak rychle roste

děkuji moc za rady:)
Jan Kolman: Máte-li na mysli červenolistý javor, bývá to nejčastěji javor mléčný, Acer platanoides, odrůda Crimson King, který si ale uchovává spíše kulovitou korunu, má tmavě červené listy a do výšky příliš neroste - přibližně 20 roků staré stromy v našem městě jsou vysoké asi 7 m.
  Javor červený, Acer rubrum, má listy svrchu tmavě zelené a lesklé, zespodu našedlé, s červenými řapíky a červenými květy. Dorůstá výšky až 40 m. Otázkou je, je-li v sortimentu zdejších zahradnických firem.

Co raději zkusit liliovník - Liriodendron tulipifera, s lyrovitými listy ( na podzim se barví do zlatožluta ) a s efektními tulipánovitými květy ? Dorůstá do výšky až 35 m a roste asi stejně rychle jako javory. Liliovníky už se dají získat dost běžně.
  Dalším efektním stromem, poměrně rychle rostoucím, je jinan dvoulaločný, Ginkgo biloba. Má několik růstových variet, od úzce jehlancovité až sloupovité koruny až po převislou a rovněž variety s odlišně tvarovanými a zbarvenými listy. Dorůstá do 30 m.
  Jak liliovníky, tak i jinany jsou v našich podmínkách plně mrazuvzdorné.
YOS: 4 typy. 1. strom s trojitými trny Dřezovec trojtrnný. Možná se kluci o ně popíchají big_smile . Má dlouhé, zpeřené, voňavé listy. Kvete nenápadně. Za to má nápadné červenohnědé lusky asi 25cm dlouhé a 2cm široké, ze kterých si můžete udělat pivo tongue. 2. kvetoucí strom - Slivoň jezojská.  3. Líska obecná. 4. Borovice.
Editoval YOS (18.05. 2011 17:30:12)

Všechno jde tak, jak má jít.
Jan Kolman:

YOS napsal(a):

4 typy. 1. strom s trojitými trny Dřezovec trojtrnný. Možná se kluci o ně popíchají :D . Má dlouhé, zpeřené, voňavé listy. Kvete nenápadně. Za to má nápadné červenohnědé lusky asi 25cm dlouhé a 2cm široké, ze kterých si můžete udělat pivo :P. 2. kvetoucí strom - Slivoň jezojská.  3. Líska obecná. 4. Borovice.


Dvě poznámky :
  1. Nevím, jak by bylo možno z lusků dřezovce udělat pivo a proč. V době zralosti jsou to suché lusky bez jakýchkoliv sacharidů. Patrně zde došlo k záměně za lusky rohovníku, Ceratonia siliqua, které obsahují určité procento cukrů.
  2. Líska obecná není strom, ale keř. Stromovité jsou líska turecká, Corylus colurna a líska čínská, Corylus chinensis.