Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den,chtěla jsem se zeptat moje kamarádka měla kytku od maminky sice neví jak se jmenuje latinsky,ale lidově se jí říká HONZÍK a jsou 3 druhy .Neznáte to ? Mnohokrák děkuji za kladně vyřízenou odpověď . HS
Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Marvella: Achimenes, Honzík, Křivůtka
Bohatě kvetoucí rostlina, příbuzná s africkou fialkou.

BOTANICKÝ NÁZEV: Achimenes, Bouloň.
POPIS: Jedná se o velmi rozšířenou, nevelkou pokojovou rostlinu. Pozornost poutá svým barevným květenstvím různobarevných (bílých, modrých, růžových, červených a fialových) květů. Oni doslova obklopují keřík. A i když se každý lístek udrží nanejvýš několik dní, rozkvétají neustále další, jako náhrada. Upřednostňují dobře osvětlené místo, chráněné před přímými slunečními paprsky. Na jaře, když začínají růst, se vydatně zalévají měkkou vodou pokojové teploty. Je třeba dávat pozor, aby se nepolily květy, proto je lepší zalévat tuto rostlinu do misky pod květináčem nebo na kraj květináče. Rostlinu je třeba postřikovat. Nelze připustit vyschnutí půdy. Po skončení květu zaléváme méně. Když listy oschnou a opadají, začíná pro rostlinu období klidu. Je nutné ji vyjmout z květináče a umístit do rašeliny či písku nebo posypat silnou vrstvou písku a dát na temné místo v teplotě 10 °C. Na konci zimy (asi počátkem dubna) sázíme do če rstvé půdní směsi z listovky, rašeliny a písku (6:3:2) a přidáme dřevěné uhlí. Zahrabují se přibližně 2 cm hluboko.
ČELEĎ: Gesneriaceae, podpětovité.
PŮVOD: Střední a Jižní Amerika.
DOBA KVĚTU: Od července do září.
UMÍSTĚNÍ: Dobře osvětlené místo, chráněné před přímými slunečními paprsky.
TEPLOTA: Mírná nebo vysoká, v období růstu ne nižší než 19 °C. Po odkvětu, v období klidu se hlízky neuchovávají v teplotě nižší než 7 °C.
SVĚTLO: Přímé světlo, v létě se zastíněním před přímými slunečními paprsky.
ZALÉVÁNÍ Hojné v období růstu, ne však studenou vodou. Po odkvětu (v září, říjnu) se zalévání omezuje, a potom úplně přeruší.
HNOJENÍ: Na jaře, po vyklíčení nových rostlinek se přihnojuje hnojivem pro pokojové kvetoucí rostliny, a to každé dva týdny.
VZDUŠNÁ VLHKOST: Rosení Achimenes nemá rád, ale vzduch by měl být dostatečně vlhký. Rozmístěte široké misky s vodou nebo orosujte okolní rostliny.
PŘESAZOVÁNÍ: Hlízky, vyjmuté ze zimního stanoviště, klíčí v bedýnkách ve výživné hlíně. Nezbytná je dobrá drenáž, zvrchu se hlízky zasypou lehkou listovkou. Ke klíčení je třeba teplota 18 až 20 °C a vlhký vzduch. Vyklíčené hlízky se zasazují do květináčů. Achimenes má krátké kořeny, proto by květináče neměly být příliš hluboké. Dělá se velmi dobrá drenáž, která zabírá minimálně 1/3 objemu nádoby. Zemina by měla být kyprá a výživná (3 díly listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl písku), také se přidává suchý kraví trus, nasekaný rašeliník a dřevěné uhlí.
MNOŽENÍ: Hlízami a řízky, semeny. Při množení Achimenedu hlízkami začíná kvetení dříve, než při množení řízky.
ŠKUDCI, CHOROBY: Červci, skvrny na listech při zalévání příliš studenou vodou, mramorování na listech, občas se objevují viry a mšice.
VAROVÁNÍ: Nelze připustit vyschnutí půdy.
cz
Křivůtka
Křivůtka
Garten.cz (Zahrada-cs.com): Prosím nekopírujte celé texty z jiných webů. Stačí jen citace části týkající se tématu a a odkaz na zdroj. V případě problémů s autory textů, by mohlo dojít ke zrušení všech příspěvků daného uživatele a to by byla určitě škoda. Děkujeme za pochopení.