ochar: Ahojte,
potrebujem poradiť. Známy majú na dvore ovocné stromy, ktoré chcú dať preč. Chcem si ich presadiť ku mne, no problém je že nemôžu čakať do jesene ale musí to byť tento víkend. Je to broskyňa a slivka. Neviem ako staré sú. Priemer kmeňa je cca 5cm, výška broskyne je 2m a slivky 3m. Neviem či sa takto veľké stromčeky ujmú. Ako ich presadiť aby sa mi ujali?
Ďakujem za rady
Jan Kolman: Nechci Vás odrazovat, ale přesazovat takto velké stromy za vegetace je hodně problematické. Musely by být přesazeny s hodně velkým kořenovým balem, který v tomto období asi neudržíte pohromadě, navíc zde působí i značně velká hmotnost samotných stromů i kořenového balu.
Samozřejmě se dají přesazovat i vzrostlé stromy, ale musejí být na to připraveny, aspoň jedno vegetační období předem, aby měly dostatek jemných kořínků a bal se podařilo udržet pokud možno neporušený.
I kdyby se Vám podařilo stromy přesadit a udržet, stejně budou nějaký čas stagnovat - je třeba zvážit, jestli to stojí za vynaloženou námahu.
Barbora4: Samozřejmě je to risk. Ale jestli je známí chtějí dát tak jako tak pryč, tak bych to zkusila. Za pokus se nic nedá, ne? Snažila bych se o co nejšetrnější přístup a bohatou zálivku. A pak děj se vůle Boží :-)
YOS: Jak píše Barbora4, zkusila bych to a může Vám pomoci účinek měsíce. Zásadně nepřesazovat dnes, protože je novoluní. Nejideálnější je až za 6 dnů po novoluní, kdy měsíc začíná růst a tvoří písmeno 'D'. Při úplňku taky nepřesazovat. Takže vhodný datum je od 7.- 13.6.2011. Doufám, že jste nepřesazovali dnes. sad Držím Vám pěsti. smile

Všechno jde tak, jak má jít.
Marvella: Dobrý den, já bych to zkusila. Dodržela bych velký bal jak zmiňuje Wochozsky a pak bych jen zalívala a čekala, zda to vyjde! Marcela
facebook: Martin Medzanský osobne je to risk, takéto stromy presne je tak časovo vhodne do marca možná apríla podla vlahy a teplôt v daných týždňoch, stromček treba okkopať aspon tak ako ma korunku lebo väčšinou sa priemer korunky rovná priemeru korenovej sústavy, ak by ste ho predsa vykopali a poriadne zalievali a naočkovali prípravkom simbivit, mohlo by sa to ujať, ale šancu už teraz v tomto mesiaci nezaručujem Mgarden.sk

Dotaz nebo odpověď uživatele z Facebook.com
ochar: Ahojte,
ešte som ich nepresádzal. Chystám sa na to cez víkend. Možno by sa to dalo ešte oddialiť na toho 07.06.2011.
Plánujem to tak že odkopem veľký bal zo zemou, čo najväčší aký pojde. Konáre zostrihám radikálnym rezom čo najviac + dám dole všetky listy. Prenesiem to do vopred pripravenej jamy, zakopem, dobre zalejem a budem dúfať že sa chytí.
YOS: Budeme se modlit s Vámi.

Všechno jde tak, jak má jít.
Maryna: Nebojte se ničeho. Je to "buď" a "nebo"  yikes)).Přesazuji stromky běžně od jara do léta, - pokud zjistím, že se na původní místo už nehodí, (- ať už z jakéhokoliv důvodu-) a vždycky se znovu ujaly. Vyryju díru, naleju do ní hodně vody, do vody strčím stromek, zahrabu, udusám, dám pozor, aby stromek stál rovně, nahoře zasypu suchou hlínou, aby to bláto, ve kterém  se stromek zotavuje z prožitého šoku, tak rychle nevysychalo, - a je to  yikes))). Říká se, že čím hloupější sedlák, tím větší brambory se mu urodí  yikes))), - u mě to funguje dokonale yikes))). Listí bych neodstraňovala,- a taky pozor, ať stromečkům nezničíte nevhodným ořezem korunku a nenaroste vám tam koště.
Tak, - nabrousit rýč, plivnout do dlaní, - a jedem...  yikes))), povede se to.
ochar: takže nakoniec som presadil len tie dve slivky.
broskynu a orech presadím tak o mesiac.
z dvoch broskyn sa jedna ujala a celé 3 mesiace má zelené listy, ktoré vyhnala na 3 konárikoch.
druhá je žiaľ suchá. uvidím ešte na jar. Ale aspoň jednu sa podarilo zachrániť