YOS: Keře kvetoucí do 21.6. a jsou nejméně 3 roky staré stříháme po odkvětu "metodou o 1/3".  Spočítáme hlavní větve (např. máme 11 hlavních větví, tedy můžeme maximálně 4 odstranit). Řežeme těsně nad zemí. Jestliže mladé hlavní větve rostou křížem přes ostatní, odstraníme raději tyto. Kdoulovec, Kolktwitzie, Mahonie, Šeřík, Tavolník, Trojpuk, Vilín, Zákula, Zanice-Weigela, Zlatice atd.

Všechno jde tak, jak má jít.
Garten.cz (Zahrada-cs.com): Stříhaní živých plotů
Živé ploty se musejí pravidelně stříhat, aby se rozvětvily a hustě rostly. Právě teď, v červnu, je vhodné většinu živých plotů sestřihnout, protože končí období nejsilnějšího růstu.
6806-zive-ploty-zivy-plot-1.jpg
Živý plot

Citace a obrázek z článku http://www.zahrada-cs.com/a/cz/6806-ziv … -zivy-plot/
cz
Živý plot před řezem v červnu
Živý plot před řezem v červnu
cz
Živý plot před řezem v červnu
Živý plot před řezem v červnu
Garten.cz (Zahrada-cs.com): Údržba živých plotů vyžaduje čas a péči. Jejím základem je tvarování a pravidelné stříhání, díky kterému plot nepřeroste a nezabírá příliš místa. Odměnou za vynaloženou práci vám bude zeleň, která nabídne přirozenou ochranu před zvědavými pohledy kolemjdoucích a vhodně doplní kultivovaný vzhled zahrady.
6847-strihani-zivych-plotu-1.jpg
Citace a obrázek z článku http://www.zahrada-cs.com/a/cz/6847-str … ych-plotu/

Jak živé ploty stříháte vy?
Marvella: Dobrý den, thuje střihám časně zjara (březen,duben). Buxusy budu upravovat teď na začátku července. Vše stříhám ručně bez techniky (ikdyž toho mám poměrně hodně), protože elektrické nůžky zvlášt buxus na koncích tak roztřepí, že zaschlé konce nevypadají vůbec pěkně. Plot je pak nevzhledný a vypadá hůř než když není upravovaný vůbec. Dole zachovávám širší větve, nahoře užší, aby mi keře nevyholovaly odspoda. Letos díky dešťům vše tak roste a bují, že thuje přece jenom během léta ještě jednou zastřihnu. Marcela