YOS: Marie, zase jste přišla s něčím úplně novým, alespoň pro mne. Zajímá mne, zda víte určitě, že je to plnokvětá od Helianthus tuberosus? Není to náhodou Helianthus decapetalus 'Soleil dOr'? Nikde jsem kultivar od topinamburu nenašla. Děkuji Vám za odpověď.

Všechno jde tak, jak má jít.
Marie Fárová: YOS, že je tohle plnokvětá varianta slunečnice topinambur, mi řekl zahradník, který se o tuto zahradu stará. Já jsem na netu o plnokvěté formě nic moc nenašla. Takže jak jsem koupila, tak prodávám. smile  Před chvilkou jsem tam zase byla, kvete tam i leycesterie krásná a jiné lahůdky.
Dívala jsem se teď na Helianthus decapetalus 'Soleil dOr' - máte pravdu, že je to hodně podobné ne-li stejné, až pana zahradníka uvidím, nastolím téma slunečnice topinambur znovu. smile
Editoval Marie Fárová (27.07. 2011 14:11:05)
YOS: Děvčata, moc Vám děkuji za reakce. Taky mám na zahradě topinambury, i když je už vůbec nesázím.  V zimě  jeho hlízy používám k vaření. Mě osobně chutnají syrové, připomínají mi kedlubnu. Bresticová máte nějaký vyzkoušený recept?

Pajinka: Ahojte, objevila jsem u pole porost topinamburů (aspoň myslím, podle fotek na internetu by to měl být on). Snažila jsem se vyhrabat hlízy, nic jsem u sebe neměla, tak jsem hrabala jen rukama a podařily se mi vylovit takové nedomrlé kousky podobné petrželi. Může se někdo kdo tomu rozumí prosím podívat na fotky tady
a říct mi jestli je to topinambur a jestli to jsou už ty hlízky nebo mám kopat hlouběji ? A vykopáním hlíz se rostlina vlastně zničí ? Na obrázku čajová lžička kvůli porovnání velikosti.
Díky moc
Vladimír Vytásek: Topinambury jsou u nás nepůvodní invazivní rostlinou, kterou původně vysadili myslivci pro zvěř a svým nekontrolovatelným šířením vytlačují místní vegetaci. S tím že se nějaká rostlinka zničí bych si Pájinko nedělal starosti, na místě kde hlízky vykopete se další rok objeví stejné nebo i větší množství nových  rostlin.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
YOS: Myslím si, že jsou to hlízy staré, naklíčené. Hlízy se dolují až rostlina uvadne, asi v listopadu. Do této doby nejsou hlízy vhodné k jídlu. Vloni jsem se snažila všechny hlízy vykopat, aby mi nezaplevelovaly celou zahrádku, ale vůbec se mi to nepovedlo. Když jsem v dubnu odjela a vrátila se po 3 měsících, měla jsem v zahradě prales z topinambur. Těžko se jich člověk zbavuje. Stačí aby zůstal malý kousek s jedním očkem v zemi a už to jede. Je pravda, že se lehce dá vytrhnou.

Další informace v článcích o rostlinách
Helianthus tuberosus - topinambur Helianthus tuberosus - topinambur, židovské brambory
Výška: 120 - 200 cm Květ: žlutý, VIII. - X. Pro zdraví i okrasu vhodný druh dříve hojně pěstovaný. Topinambury pochází z Ameriky a stejně jako brambory byly do Evropy dovezeny v 16. století. Jejich pěstování a konzumaci hlíz později zastínily brambory, ale v …
Helianthus tuberosus - slunečnice topinambur Helianthus tuberosus - slunečnice topinambur
Hvězdnicovité; Výška: 100–250 cm; Období květu: říjen–listopad; Růstová forma: vytrvalá rostlina Výskyt: Domovem je Severní Amerika; jako kulturní plodina dovezena do Evropy, ve střední a východní Evropě zplaňuje …
Euromedia Group k.s. | 11.03. 2010
Helianthus tuberosus - slunečnice topinambur (PROVOBIS) Helianthus tuberosus - slunečnice topinambur
Kromě svých jasně žlutých květů kopretinového tvaru je tento druh slunečnice (Helianthus tuberosus) známý také svými podzemními hlízami – topinambury, které se konzumují za syrova nebo vařené a jsou považovány za předchůdce brambor (za třicetileté války …
PRO VOBIS, s.r.o. | 30.09. 2011
Helianthus tuberosus - slunečnice topinambur Helianthus tuberosus - slunečnice topinambur
Topinambur: zelenina nejen pro diabetiky K pěstování topinamburů nepotřebujete mnoho: stačí kus slunného pozemku s běžnou zahradní zeminou. Najdete- li jim místo na zahradě, pamatujte na to, že topinambury jsou náchylné k bujení a potřebují místo. Proto jim postavte …
Helianthus tuberosus: Rostlina 23.8. 2010 /výška 60-70 cm/ Helianthus tuberosus - slunečnice topinambur
Topinambur, slunečnice hlíznatá (Heliantus tuberosus, jeruzalémské artyčoky či židovské brambory Vytrvalá slunečnice pocházející ze Severní Ameriky. Do Evropy byla dovezena v 17.století. Patří do čeledi hvězdnicovitých. Dorůstá do výšky 2–3 metrů, některé …