Ing. Miloš Krump: Mšice (Aphidinea)
Mšice patří k nejčastějšímu hmyzu vyskytujícímu se na všech rostlinách. Mšice jsou většinou 1 až 3 mm velké. Tělo mají jemné, měkké a různě zbarvené. Na zadečku je obvykle jeden pár různě velkých dutých trubičkových útvarů, které vylučují výstražné látky. Křídla jsou blanitá, průsvitná.
Mšice je skupina hmyzu druhově velmi bohatá. Na našem území se vyskytuje asi 850 druhů mšic. Nelze rozlišovat druhy mšic, rozhodující je druh rostliny nebo místo kde tyto škůdci sají (listy, stonky, kořeny) a typ poškození (deformace stonků, změna barvy).
Rozmnožování mšic je komplikované. Vývoj jedné generace může trvat 10 až 16 dní, některé druhy mohou mít během roku ve volné přírodě až 20 generací.
Mšice škodí sáním na nejrůznějších částech rostlin, především nadzemních, odnímají z rostlin velké množství tekutin, vylučují medovici a přenášejí virózy rostlin.
Sání mšic způsobuje různé deformace pletiv a bývá doprovázeno i změnou barvy poškozených míst. Některé druhy vyvolávají vznik hálek.
Ochrana proti těmto škůdcům je pomocí insekticidů. Postřik se musí pravidelně opakovat. Některé druhy mšic jsou vůči insekticidům rezistentní, je proto velice důležité přípravky často měnit.

Patřím mezi členy Specializovaných základních organizací ČZS Gladiris, Martagon a Rosa klub ČR
cz
Mšice (Aphidinea)
Mšice (Aphidinea)
ivir: Mšice se mi ve velkém objevily letos v nově postaveném skleníku - papriky jimi byly doslova obsypány a neskutečné množství mravenců je opečovávalo. Nechtěla jsem používat chemii, a tak jsem vyhlásila vnukům soutěž "kdo nasbírá nejvíc sluméček sedmitečných". Ta jsem pak umístila přímo na napadené rostliny. Mravencům se to nelíbilo, skoro na každé slunéčko zaútočilo i více mravenců najednou, ale přesto slunéčka odvedla řádnou práci. Za pár dní byly papriky "čisté", i když je mi jasné a je to i pravděpodobné, že se mohou objevit kdykoliv znovu. Ale už vím, jak na ně. Další mou zkušeností byl vývar z pelyňku, kterými jsem listy stříkala. Tímto způsobem jsem zlikvidovala i všechny mšice na poupatech růží.
facebook: Dotaz DB: Na koncích větví hrušky jsou stočené listy , na nich nějací černí malí brouci, občas některé konce větví usychají. Co je to to za škůdce a co s tím dělat?

Dotaz nebo odpověď uživatele z Facebook.com
cz
Mšice na listech hrušně (Aphidinea)
Mšice na listech hrušně (Aphidinea)
cz
Mšice na listech hrušně (Aphidinea)
Mšice na listech hrušně (Aphidinea)
cz
Mšice na listech hrušně (Aphidinea)
Mšice na listech hrušně (Aphidinea)
YOS: To jsou mšice jako vyšité. Možná mšice maková. Na plody to snad nebude mít vliv. Taky je mívám, ale ovoce dobré. Postřik z listů černého bezu a mýdla:  Bezové listy vaříme v 5 litrech vody asi 20minut. Přídáme velkou lžíci tekutého mýdla a ještě povaříme. Přecedíme. Tímto roztokem mšice postříkat a opakovat podle potřeby.
Editoval YOS (28.05. 2015 22:12:41)

Všechno jde tak, jak má jít.
Další informace v článcích o rostlinách
Rostlinolékař - mšice, slunéčko sedmitečné Rostlinolékař - mšice
Prostředky v boji proti mšicím Nejmenší živočichové často vyvolávají v pěstitelích tu největší paniku. Sotva se objeví pár zelených mšic na poupatech růží či několik mšic makových na třešňových stromech, už sahají zahradníci po postřikovači jako …
Euromedia Group k.s. | 21.05. 2009
Rostlinolékař: mšice Rostlinolékař - mšice
Máj je měsícem mšic. Jedni z nejznámějších škůdců rostlin jsou naprosto nevybíraví: sají na okrasných rostlinách právě tak jako na zelenině, ovoci i okrasných dřevinách …
Chroby a škůdci růží - mšice
Latinský název: Aphididae Mšice, které napadají růže, jsou většinou světlezelené a jejich kolonie pokrývají hlavně konce výhonků a poupata. Vysávají šťávu z rostlin a tím je oslabují. Současně mohou také přenášet virová onemocnění. V lepivých výměšcích …