Ing. Miloš Krump: Lipnice roční (Poa annua)
Jeden z nejrozšířenějších plevelných druhů, roste na polích, loukách a pastvinách, v zahradách, pařeništích a sklenících, kolem lidských obydlí, mezi dlažebními kostkami a podél obrubníků, na stezkách, pěšinách a neobdělávaných místech.

Vzhledem k nízkému vzrůstu mám menší konkurenční schopnost, ale dovede se prosadit na silně frekventovaných místech. Mezi takové lokality patří pěší cesty, sportovní hřiště a rekreační trávníky. Lipnice luční je v některých druzích trávníku akceptována, v jiných je považována za plevel. Tento druh je rovněž považován za významnou alergenní rostlinu.

Lipnice je drobná jednoletá, dvouletá až krátce vytrvalá tráva z čeledi Poaceae. Kořeny rostlin jsou jemné, svazčité, stébla, poléhavá až vystoupavá a asi 30 cm vysoká. Listové pochvy jsou hladké, u přízemních listů lehce smáčklé. Charakteristické jsou ploché listové čepele s člunkovitým zakončením. Celá rostlina je jemná, žlutozelená až sytě trávovitě zelená, vytváří řídké rozložené trsy.

Rostlina se rozmnožuje pouze generativně. Na jedné rostlině se může vytvořit až 1 000 obilek. Šíří se vypadáváním obilek na povrch půdy, balíčkovanou sadbou, hnojem, kompostem a stavební mechanizací.
Je součástí krátkodobých trávníků, při nízkém sečení dobře snáší sešlap a rychle obsazuje uvolněné prostory.

Možnost jejího omezení v trávnících spočívá v pravidelném odstraňování stařiny, neboť silná vrstva travní plsti přispívá k rozvoji tohoto druhu.

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
Lipnice roční (Poa annua)
Lipnice roční (Poa annua)