Ing. Miloš Krump: Mochna husí (Potentilla anserina)
Mochna patří mezi méně významné plevelné rostliny. Konkurenční schopnost této rostliny je vysoká. Má specifické nároky na vlhké a na dusík bohaté půdy. Vyskytuje se na okrajích pozemků, na loukách, pastvinách a okrasních trávnících. Při silném výskytu vlivem vysoké pokryvnosti způsobuje ústup ostatních druhů rostlin. Dříve se hodně vyskytovala na březích vesnických rybníků, jelikož snášela sešlapávání vodních ptáků.

Z botanického hlediska jde o vytrvalou, mělčeji kořenící rostlinu. Rostlina vytváří krátký, tlustý oddenek ukončený růžicí listů. Lodyha je až 80 cm vysoká, poléhavá. Listy jsou lichozpeřené až 20 cm dlouhé, vroubkovaně pilovité. Květy jsou dlouze stopkaté se žlutou korunou. Mochna kvete od května do podzimu. Na jednom květu se může vytvořit až 30 nažek.

Mochna se rozmnožuje generativně i vegetativně. Nažky vypadávají na povrch půdy, při obdělávání jsou roznášeny po celém pozemku. Vegetativně se množí kořenícími, plazivými lodyhami.

V okrasných trávnících je regulace složitější, časté sečení mochně nevadí, pomocí šlahounů se rychle rozrůstá. Je citlivá na použití herbicidů.

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
Mochna husí (Potentilla anserina)
Mochna husí (Potentilla anserina)
cz
Mochna husí (Potentilla anserina)
Mochna husí (Potentilla anserina)
cz
Mochna husí (Potentilla anserina)
Mochna husí (Potentilla anserina)
Další informace v článcích o rostlinách
Potentilla anserina - mochna husí Potentilla anserina - mochna husí
Čeleď: růžovité (Rosaceae) Lidové názvy: stříbrník Synonyma: Argentina anserina Popis: Je to vytrvalá bylina s poměrně silným až hlízovitým oddenkem, z něhož vyhání plazivé, až 80 cm dlouhé a na uzlech kořenující lodyhy, jež jsou přitiskle chlupaté a …
Michal Sochor | 07.05. 2017