Ing. Miloš Krump: Včelařství je jedním z nejstarších oborů lidské činnosti, který člověku přinášel v každé době značný prospěch. S vývojem lidské společnosti se měnilo i hodnocení jednotlivých složek užitečnosti včel. Současný význam včelařství záleží v hodnotě přímých produktů včel, v opylovací činnosti včel, ve vlivu včely na životní prostředí a ve využití včelařství jako zájmové činnosti člověka ve volném čase.
Mezi přímé produkty včel patří med, vosk, mateří kasička, pyl, propolis a včelí jed. Med a vosk se označují za produkty tradiční, známé člověku odpradávna, ostatní pak jako netradiční.
Med je zahuštěný vodný roztok převážně jednoduchých cukrů, obohacený o důležité biologicky účinné látky rostlinného i živočišného původu, který včely vyrábějí z nektaru rostlin nebo medovice, vylučované některými rostlinnými škůdci.

Patřím mezi členy Specializovaných základních organizací ČZS Gladiris, Martagon a Rosa klub ČR
cz
Včela medonosná (Apis mellifica)
Včela medonosná (Apis mellifica)
Ing. Miloš Krump: Přidávám pár otázek, aby se to  tu trošku rozjelo, kdopak mi na ně odpoví?
1) Z čeho vyrábějí včely med?
2) Kolik včela unese pylu?
3) Kolik vajíček naklade včelí královna denně?
4) Kolik medu za rok včely spotřebují?
5) Co je to:
a) medovice
b) medovina
c) medomet
Editoval Miloš Krump (03.01. 2012 20:36:08)

Patřím mezi členy Specializovaných základních organizací ČZS Gladiris, Martagon a Rosa klub ČR
Rose: V přírodě existují dva zdroje surovin, které mohou být včelami přeměněny na med. Jsou to rostlinné šťávy, označované mezi včelaři jako nektar a medovice. Nektar je včelami získáván přímo z květů rostlin, kdežto medovici včelám zprostředkovávají tzv. hmyzí producenti. V obou případech se jedná o rostlinné asimiláty vznikající fotosyntetickou reakcí, kdy působením sluneční energie dochází v asimilačních orgánech rostlin k syntéze vysokoenergetických molekul (a jejich další přeměně do složitějších struktur) z vody a oxidu uhličitého. Jako vedlejší produkt se uvolňuje kyslík, nezbytný pro respiraci. ().
Včela unese až 50 mg nektaru nebo medovice.
Oplozená matka naklade 1500  i více vajíček denně.
Ročně spotřebuje včelstvo až 60 - 120 kg  medu pro svoje potřeby.

MEDOVICE    je sladká tekutina, kterou sbírají včely na jehličí, listech a větévkách rostlin. Přinášejí ji do úlu a tvoří z ní med, který je znám pod názvem "lesní". Medovice je bohatým zdrojem včelí snůšky a závisí na ní úspěch včelaření v lesnatých oblastech naší země. (Kniha: Medovice a včely , Autor: Haragsim, Oldřich)
MEDOVINA    je nejstarším nápojem starých Slovanů. V našich zemích  byla postupně vytlačena  pivem, vínem a tvrdým alkoholem. Vyrábí se  více druhů s různými chuťovými  vlastnostmi a obsahem alkoholu. Často se do ní přidávají i různé léčivé byliny, čím vzniká tzv. medicinální  víno – medovina,  která se  může s mírou používat  při různých onemocněních. Chutná výborně i jako aperitiv.  (Léčení včelími produkty Johan Richter)
MEDOMET    je zařízení pro získávání medu ze včelích plástů. Jeho funkce je založena na působení odstředivé síly
Editoval Rose (03.01. 2012 21:39:01)
Ing. Miloš Krump: Děkuji za zodpovězení otázek, přidávám další:
1) Jak dlouho žije dělnice, matka a trubec?
2) Kterou čeleď opylují čmeláci nejraději?
3) Co se stane s voskem v případě kontaktu se železem?
4) Které onemocnění způsobuje největší škody na včelstvu v ČR?
5) K čemu je dobrý a na co se používá "rouskový pyl"?

Patřím mezi členy Specializovaných základních organizací ČZS Gladiris, Martagon a Rosa klub ČR
jacktenrek: 1. matka žije max do 5 let a včelaři matky obyčejně po 2 letech vyměňují - jejich plodnost klesá.
    dělnice - 6-8 týdnu dle aktivity ve včelstvu pote umíraji a nahrazují je od srpna včely dlouhověké které žijí 6-8 mesíců kdy je na jaře opet vymění včely s krátkym ale o to intenzivnějším životem
    trubec - žije přibližně 6-8 týdnů - pokud se, ale podaří spářit se s matkou, ihned umírá.

2. Živí se především nektarem z kvetoucích rostlin. Patří mezi známé opylovače květin, které mají tyčinky hodně hluboko mezi okvětními lístky. Jiní opylovači, například včela, se k nim nedostanou protože mají krátký sosák.
Čmeláci jsou schopni na svých nohách za letu unést až polovinu své váhy.
     pekne info :

4. Mor včelího plodu a poté varoa destruktor

5. citace : "Pyl ovlivňuje střevní mikroflóru a podněcuje funkce žaludku. Především ale zlepšuje celkový stav organismu, stimuluje tělesný a duševní pocit plného zdraví. Podporuje prokrvení a způsobuje výrazný vzestup počtu červených krvinek, který potvrzují i odborníci. Proto je rouskový pyl vhodný zejména pro lidi, kteří potřebují zvýšit hladinu červených krvinek přírodní cestou, tzn. bez chemických látek"  wink