Zlatuše Ladmanová: Tak jsem použila v loňském roce prostředek možná z hlediska použitelnosti netradiční, ale účinný. Jako snad u každého, po jarních deštích se i u nás v zahradě vyrojili hromady hnědých slizských slimáků. Sice jsem rozmístila lapače, nalila do nich pivo a někteří se i chytili, ale co s nimi pak? Slepýše máme v zahradě jenom 2, takže ti toho asi mnoho nezlikvidují, slepice tímto druhem pohrdají.
Okolo záhonů jsem vyhrábla stružku a do té nasypala sušený lógr z černé kávy. Slimáci přes tuto bariéru nejdou, takže alespoň část zeleniny na záhonech byla ušetřena jejich útoku, protože jak jsem zjistila tam, kde jsem toto opatření neudělala, tak jsem sice viděla nádhernou mrkev, ale když jsem ji vytáhla, tak zevnitř byla úplně vyžraná a v otvoru byli dokonce 2 tito tvorové, pěkně vyživení a napapaní.
Lógr tedy nyní pečlivě sušíme a používáme kolem záhonů jako zábranu proti těmto škůdcům. Vím, že se dá použít sůl, ale to mi připadá značně neekologické. Bohužel se musí po čase, zvláště po delších a prudkých deštích nasypat nová vrstva sušeného lógru, ale vyplatí se to, za tu trochu námahy to stojí.
Zkuste to i Vy a podělte se se svými zkušenostmi.

Přestože Ministerstvo zdravotnictví pořádá každým rokem sběr prázdných makovic, přesto se s nimi střetávám na každém kroku.
bala: Také jsem těchto pár tvorečků zlikvidovala solí,ovšem upustila jsem od této,fakt brutální metody...osvědčilo se mi ruční sbírání,ale zaujala mě "likvidace" logrem,ona to není likvidace v pravém slova smyslu,ale jen se tito odstěhují k sousedům...:-D....škoda jen,že turka nepiji....budu sbírat logr od známých .....:-D
Šárka Zitová: slimáci jsoi opravdu problém, nejvíc na ně pomáhá každodenní likvidace- sbírání, k rostlinkám které mám nejraději nebo jsou malé a neměli by ani možnost vyrůst nasypu Vanish na slimáky, jinak je konkrétně můj taťka každý večer sbírá a likviduje....přeju hodně štěstí s tímto bojem
Marvella: já je ničím sběrem, sypu do kýble a likviduji solí. Chemii kvůli psům nemohu nikde použít a navíc bych se na naší zahradě nedoplatila.
chaloupka: Jsem ráda, že se mohu poučit z vašeho boje se slimáky. Jelikož nejsme na naší zahrádce trvale nezbývá nám než použití Vanische když chceme, aby nám tam něco kvetlo, tak to obsypat. Bohužel se slimáci táhnou ze zahrad i zpod položeného materiálu našeho i všech sousedů. Zvlášť výhodné je pro ně doporučované mulčování, to posekanou trávu dáváme pod černý rybíz, aby mu tak neopadávaly kuličky. Oni si najdou i kompost a uzavřený kompostér.  Takže když tam budeme použiji  sběr, lógr, popel i skořápky.
Editoval chaloupka (03.02. 2011 13:27:43)
Marvella: Pomáhá obsypat záhony i pískem. Jakmile Vám do toho ale zaprší, tak už to neplní účel jak má. Také mi lezou hodně od sousedů ze všech stran, protože nemají udržované zahrady, s tím ale nic nenadělám. Vloni bylo snad daleko víc šneků než slimáků a to jsou úplně stejné potvory. Jen nejsou tak odporný.
blanka12: Slimáci sbírají ručně, sypat solí mi připadá drastické. V potřebách pro zahrádkáře se kupují granule proti slimákum, ty se nasypou okolo rostlinek, ovšem voda je po čase rozmočí a musí se nasypat znovu, jsou i poměrně drahé. Používáme rozdrcené skořápky, hobliny.
bala: od Keria JGombosová
Jak na slimáky
Do vydlabané půlky melounu nalijeme pivo, namočíme celý vnitřek a položíme ten pivní rybníček večer do místa, kde ti milí drobečkové vylézají, nebo kde jim chutná náš salátek, kytičky a podobně. O půl deváté večer se začínají houfovat a předhánějí se,kdo víc sežere. Móóóóc jim to chutná, takže zapomenou na kytičky, opijí se do němoty a spadnou do pivního
rybníčku. Odtamtud už NIKDY(!) nevylezou, protože je nadobro po nich. Ráno se budete divit! Lze nechat 2-3 dny, mezitím sníte další meloun..... dílo se opakuje. Nebolí z toho záda, jíte pořád melouny, hubnete a užíváte si sluníčka.

P.S. vyzkoušeli jsme, funguje to super !!! Žádný zbytkový jed v půdě, obava z otrávení psů a koček.!!!! Žádné parazity z vnitřností slimáků (fasciolopsis buski) rozložených nejrůznějšími jedy!!
Naše kytičky si zaslouží kvést.A slimáci jdou na pivo,tak proč si lecos neusnadnit že ?
cz
Likvidace slimáků
Likvidace slimáků
Marie Fárová: Balo, mohu zkusit na zahradě ve městě, tolik melounů jsme ochotni sníst, ale za zahradě na chalupě jsme těch potvor sbírali stovky denně a to by tedy melounů a piva muselo být. Tady už soucit s živým tvorem šel stranou.
Marvella: My máme zahradu ve městě, poměrně dost velikou a když se slimákům daří, tak jich každý večer i ráno sbírám přes stovku. Takže melouny, pivo, vanish, skořápky atd. bych musela mít metráky. Po sběru jsem sice hrbatá, ale je to nejúčinnější, nejméně nákladné. Nemám s potvorami slitování.
radana123: V zimě je dobré zrýt záhonky ,mráz spálí jejich vajíčka.
Dále jsou dobré skořápky z vyloupaných vlašských ořechů, které schovávám a na jaře je používám v zahradě. Když například vysazuji růže nebo jiné keříky, vždy do vyhloubené jámy napřed nasypu skořápky, ty pak zasypu kompostem a pak pokračuji v běžném sázení. Mám ověřeno, že když jsou v zemině skořápky s ostrými hranami, myši se tomu místu vyhýbají. Skořápky tak za tři roky zetlí, ale to už růže mají pevný kořenový systém a myši jim neublíží.
Další informace v článcích o rostlinách
Rostlinolékař - slimáci škodí na zahrádce, najdeme je i v lese Rostlinolékař - slimáci
Příznaky poškození: Na všech částech rostliny najdeme stopy po okusování, zejména za vlhkého a chladného počasí. Ohrožena jsou zejména nová poupata, která bývají často ohryzána „na kost“. Na rostlinách i okolní půdě jsou viditelné typické slizké stopy …
Rebo Productions CZ | 16.08. 2010