jitula: Dobrý den,
chtěla jsem se Vás zeptat, jak to vypadá u Vás v zahrádkách s rajčaty? Zda je máte pěkné a stříkali jste je proti plísni bramborové, nebo zda je letos neúroda. My jsme je téměř všechny vyhodili. A potom se chci zeptat, zda to mohlo ovlivnit nejen počasí, ale také to, že ve více vedlejších zahradách vysadili brambory. to se roznáší přímo z nich?
YOS: Znám případ, že v Holandsku museli všechny rostliny rajčat ze záhonu vyhodit do popelnice. Rajče potřebuje teplo a to letos  v Holandsku ještě nebylo. Dnes je  20°C a rajče potřebují 26°C. Napadené rostlinky se nesmí dávat na kompost, ale vyhodit do popelnice, nebo nejlépe spálit. Určitě nenechávat ležet přes zimu na zahradě, aby tato plíseň přezimovala. Na zahrádce se rozšiřuje deštěm nebo zaléváním.

Všechno jde tak, jak má jít.
Vendakv: My měli letos smůlu hned z jara,rajčata nepřežila ty jarní mrazíky :( samozřejmně jsme vysadili nové a i bez postřiku máme letos hojnou úrodu. Plíseň jsme měli na okurcích,ale po ostříhání napadených listů se okurky jaksi vzpamatovaly a i bez postřiku neúnavně plodí. Radu neznám,možná jde jen o náhodu;)
YOS: Vendakv, to jste udělali velmi rozumě. Jsem ráda, že jste nám napsala. Prosazuji nepoužívat chemii, jen v nejnutnějších případech a zkoušet 'laciné' recepty. Tady je vidět, že se dá pěstovat i bez chemikálií. Stačilo jen mít trpělivost a ostříhat napadené listy. A když to nejde, tak se s rostlinkou rozloučím a pořídím si jinou.

Všechno jde tak, jak má jít.
Vendakv: YOS,abych se přiznala nepoužívám postřiky na ovoce a zaleninu hlavně kvůli dětem lol ,a když vidím,že to jde i bez nich,proč do nich investovat,že!?
noa: Zdravím- s plísní na rajčatech mám letos bohaté zkušenosti. Měli jsme rajčata na třech záhonech a zbytek jsem vysadila na druhou stranu zahrady do truhlíků. Na záhonech jsou již všechna rajčata vyhozená a v truhlících pomalu začínají chytat plíseň.. a to jsem si myslela, jaká že to letos bude úroda. V truhlících byla rajčata stříkaná proti plísni, ale zřejmě úplně postřik nepomohl.
sad
Další informace v článcích o rostlinách
Plíseň na rajčatech: Mokro, dlouhé ovlhčení listů jsou živnou půdou pro plíseň Plíseň na rajčatech (1)
To je jeden z největších problémů, které musíme vyřešit, pokud chceme mít svoje rajčata. Rok od roku se situace mění. I když je naše republika poměrně malá, najdeme na ní v létě mnoho míst s naprosto odlišným průběhem počasí. Zatímco třeba okolo Brna …
Plíseň na rajčatech: Šedá hniloba v počátcích napadení Plíseň na rajčatech (2)
Rajčata trpí v době nárůstu plodů a zrání přechodným nedostatkem draslíku, vápníku. Obojí je více či méně vázáno na odrůdu a vlhkostní poměry, zásoby živin v půdě. Obě fyziologické choroby vznikají v době, kdy mají rostliny přebytek vody ze srážek …