nasekrasnazahrada: Sušší písčité půdy lze připravovat k výsevu velmi časně. Odstraňte nastýlku i zbytky zeleného hnojení, půdu hluboce zkypřete a zapracujte do ní 1 až 3 litry kompostu na 1 čtvereční metr. Povrch záhonu urovnejte. Pak záhon až do výsevu (obvykle začátkem března) pokryjte netkanou textilií, aby půda zbytečne neprochladla.
Rada z rubriky Co je důležité v únoru

Text z časopisu Naše Krásná zahrada
Ukázky starších článků najdete na nasekrasnazahrada
jituška: Potřebovala bych radu,na podzim jsem si zryla kousek políčka na zeleninu. Ryla jsem neobdělávanou půdu mnoho let. Drn a propletené kořeny, myslela jsem,že to přes zimu přemrzne a rozpadne se to,ale za teplých dnů jsem teď zjistila,že se to skoro nerozpadlo a to jsem ryla opravdu poctivě. Poradí mě někdo, co s tím,chci si ještě přirýt a nemám odvahu.
bala: Jituško, ona hrouda bez plevele se, až přestrane mrznout, rozpadne, ale drn s propl.kořeny ne...budete si muset máknout a ty drny zkompostovat, jinak se s tím nedomluvíte...my měli před lety stejný problém, jelikož jsme neobdělávali pár roků kousek půdy, měli jsme tolik drnů, že z nich byla pěkná hromada.......ale příští rok z nich byla výborná zemina....proto jsme vždy, když jsme kus půdy neobdělali, tento přejeli několikrát do roka plečkou, kterou jsme si pořídily a bylo po problému, tráva neměla šanci...
Editoval bala (24.02. 2011 17:34:19)
jituška: Bala,moc děkuji za radu,počkám opravdu až přestane mrznout a uvidíme,já už jsem tak hrozně nedočkavá,protože vím,co mě tam čeká strašné práce.
bala: Dovedu si Vás živě představit s tou nedočkavostí...to jsme na tom úplně stejně, už chodím po zahradě a přemýšlím, co tam zase provedu za změny....a to jsem se loni zařekla, že už nic !!!!!! Že nebudu nic nového vysazovat, že už mám, co jsem chtěla.....Ále, vidím to tak, že z řečí o nicnedělání s největší pravděpodobností sejde a začnu... jako každý rok ...jen až skončí mrazy, tak tam naběhnu a začnu řádit....:-)))))
Marvella: Dělala jsem to samé, drny vyryla, oklepala a ještě k tomu jsem vytahovala kořeny po pokácených stromech. Ještě teď když něco sázím, narazím na kořeny. Kořen chytnu zatáhnu a vůbec si neuvědomím, že mi po celé jeho délce i s kořenem vyskáčou ze země i kytky smile
bala: Marvello, nemá cenu vytrhávat kořeny které jsou hlouběji v zemi, ony tam shnijí a bude to výborné hnojivo pro rostliny, zbytečně se s tím dřete, taky mám plno kořenů, ale narazím-li na ně, tak je ignoruji, ony tam dlouho nebudou....Vám i všem ostatním přeji hodně síly při práci na zahradě....
Marvella: Dobrý večer Bala, já vím, že je to zbytečná práce, ale chci mít prostě všechno perfektní a to je můj velký problém! Takže jakákoliv překážka nebo "kořen" mě naštve a šups s ním pryč. Jedná se o kořeny opravdu velké, protože jsme kácely 12 vzrostlých smrků a borovic (výška 15 m?), které byly cca 5metrů od domu a právě ty kořeny již zdvihaly chodník u domu a lezly až do základů domu.
Marvella: Už byly hlemýždi?! No to je neskutečné, já doufám, že všechny tyhle potvory díky velkým mrazům hodně pomrzly. Až se zase budou s blížícím se večerem vrhat směrem k záhonům a květináčům, které mám všude rozestavěné půjdou na mě mrákoty. Sbírám je i za tmy s baterkou, doma ze mě mají bžundu.Tady bylo také krásně slunečno, jen jsem obešla celou zahradu, obhlídla co kde povyrostlo, ale nic jsem nedělala. Ráno bylo minus jedenáctstupňů, odpoledne pak příjemněji okolo nuly. Na sluníčku to i hřálo.To samé mě čeká zítra. Mám teď tolik aktivit, že díky mrazivému počasí na zahradě zatím nic nedělám. Ale hrabání mě čeká a to opravdu hodně. Zatím jsem na stříhání využila jenom jeden víkend a pořád vyčkávám.