Martin999: Prosím o pomoc s určením plevele na obrázku, eventuelně  jak jej zlikvidovat. Díky.

173.jpg
Dadunka: Nevím, jak se jmenuje tahlle rostlinka spisovně, ale leta ji znám pod názvem KONDRLÍK. Na radu předků ji už po generace přidáváme do velikonoční sekané, takže ač plevel, je to jedlé.
Při hledání v bylinářích jsem našla jednu květinku podoblou té vaší na fotce, jmenuje se Popenec obecný (sl. zádušník brečtanovitý, lat. Glechoma hederacea),má světlonce fialové kvítky, ale trušku špičatější lístky.
janko39: Je to opravdu popenec břečťanolistý - Glechoma hederacea.Je to dost vitální plevel,ale nepatří k nejhorším. Pokud se vyskytuje někde mimo záhony, nebo trávník,je možno použít ROUNDUP v koncentraci 1 - 2 %,v záhonu,v trávníku nebo v alpinu je třeba pečlivě vybrat každý kousek lodyhy,nejlépe na jaře. Velmi snadno zakořeňuje a roste i z malého kousku lodyhy,naštěstí ale nemá podzemní výběžky.Je sice také možné nanášet ROUNDUP ve zmíněné koncentraci na jednotlivé rostliny popence (nebo jiných plevelů)mezi kulturními rostlinami štětečkem, injekční stříkačkou a p.,je to ale zdlouhavé a hrozí,že po následném oteplení páry herbicidu poškodí i okolní rostliny.
YOS: Zlikvidovat? Trhat a trhat. Pokud Vám nezavazí nechte ho, je krásný a kryje zem. Láká včely, čmeláky, motýly. Jedna z nejlepších bylinek na plíce, průdušky a uši (katary, hučení). Zlepšuje zažívání. Nať se jen spaří a nechá 1/4h louhovat. Čaj se může pít 3x denně. Velice účinná bylina, proto nepoužívat hodně a pravidelně. Obklady prý pomáhají při celulitidě a tiší bolesti. Taky mám ráda maso, ale
někdy je potřeba udělat změnu.

Všechno jde tak, jak má jít.
Vladimír Vytásek: Souhlasím s YOS nemusíme na zahrádce likvidovat vše co se nám nelíbí,příroda nemá ráda prázdná místa tak po likvidaci této výborné léčivky se nám může na místo ní objevit jiný plevel,který bude bez užitku. Jinak z popence břečťanolistého j je výborná pomazánka na chleba a účastníci bylinkového kurzu v červnu loňského roku na Malé Morávce,této pomazánce dali přednost před sýrovou a masovou.  Vláďa

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.