Ing. Miloš Krump: Borneo
Borneo je třetí největší ostrov světa s rozlohou 743 330 km². Nachází se v jihovýchodní Asii mezi Indickým oceánem a Tichým oceánem. Na Borneu se rozkládají většinou pralesy, je to domov mnoha druhů živočichů i rostlin.
Nalezneme zde také záchrannou stanice pro orangutany (Semenggoh Wildlife Rehabilitation Centre). Rovněž se na tomto ostrově můžeme setkat s Raflesií, která roste v Národním parku Gunung Gading. Tento park se nachází v západní části malajského ostrova Bornea poblíž města Lundu. Park se rozprostírá na 4 kopcích, z nichž nejvyšší je Gading.
Všechny kopce jsou porostlé hustým tropickým lesem a protkané sítí čistých potoků a vodopádů.
Raflesie (Rafflesia) je parazitická rostlina, která je spojena s hostitelskou rostlinou prokaulomem, z něho také vyrůstá květ o velikosti asi 80 cm a hmotnosti až 9 kg. Květy jsou jednotlivé, složené z talířovitého terče se vzhůru stočenou obrubou, s pěti dužnatými kališními lístky, zpočátku cihlově červenými, později tmavšími a nakonec černými. Kvetou asi týden. Květ v době rozkvětu silně zapáchá, později zápach slábne.

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
Borneo
Borneo
cz
Borneo
Borneo
cz
Borneo
Borneo
cz
Borneo
Borneo
cz
Borneo
Borneo
cz
Borneo
Borneo
cz
Borneo
Borneo
cz
Borneo
Borneo
cz
Borneo - záchranná stanice pro orangutany
Borneo - záchranná stanice pro orangutany
Marie Fárová: Krumpolde, do těchto částí světa se už jistě nepodívám,o to raději si všechny fotky prohlížím. Musel to být zážitek, co?