Jan Kolman: Puškvorec obecný - Acorus calamus Není to původní evropská rostlina. Jeho původ je ale nejasný. Podle některých pramenů pochází z Malé Asie (Turecko), podle jiných dokonce z Indie. Do Evropy byl dovezen v 16. století. Přestože se rozšiřuje pouze oddenky ( semena v našich podmínkách netvoří ), stačil se velice rozšířit.
  Je vysoký 60 - 120 cm, má mečovité, asi 2 cm široké listy s oboustranným kýlem ve středu listu, podobné kosatcům. Vyrůstají z tlustého oddenku, který má charakteristickou vůni a hořkou chuť. Květenství je podlouhlá, lehce prohnutá žlutozelená palice, celkem nenápadná, vyrůstá zdánlivě z boku listu - není to ale list, nýbrž přeměněný toulec.
  Puškvorec je rovněž léčivou bylinou - oddenek, kromě vonných substancí, obsahuje hořčiny, které povzbuzují chuť k jídlu. Kromě farmacie se využívá hlavně v likérnictví - tvoří významnou složku bylinných hořkých likérů, např. Becherovky, Jacamarus, Fernet.
  Je to otužilá a nenáročná rostlina, kterou je možno použít pro bažiny nebo vodní nádrže pro hloubky 20 až 50 cm. Množí se velmi snadno dělením oddenků. Dokáže růst delší dobu i bez vody, ale jeho listy pak zasychají a je nevzhledný.
  Má ozdobnou varietu "Variegatus", která má žlutobíle podélně pruhované listy, v mládí červeně vroubené.

Čeleď: puškvorcovité - Acoraceae.
Editoval wochozsky (26.01. 2012 14:04:11)
cz
Puškvorec obecný (Acorus calamus)
Puškvorec obecný (Acorus calamus)