Jan Kolman: Skřípinec jezerní - Schoenoplectus lacustris, čeleď šáchorovité - Cyperaceae, je jednoděložná, vytrvalá rostlina, rostoucí v bahnitých i písčitých močálech, na okrajích jezer a rybníků, v příkopech a zavlažovacích kanálech, spíše vždy tam, kde je chráněn před prudkými větry, které lámou jeho měkké lodyhy. Je velmi přizpůsobivý ke kolísání výšky hladiny, při různých hloubkách si zachovává konstantní výšku nad vodou.
  Jeho oblé lodyhy, připomínající velikou sítinu, vyrůstají v trsech ze silného oddenku, který rostlinu ukotvuje na dně.
Mohou dosahovat délky 2 i více metrů, obsahují aerenchymové pletivo ( buňky s obsahem vzduchu ). Květenství je kružel, vyrůstající na vrcholu stonku a je podepřený listenem, který vytváří pokračování stonku, takže květenství je zdánlivě boční. Kvete v červenci a srpnu.
  Rostlina se hodí k výsadbě do tak velkých nádrží, aby mohutnost rostliny byla úměrná velikosti nádrže. Doporučuje se vysadit ji do velké nádoby, aby se zabránilo většímu rozrůstání. Množí se dělením trsů.
  Lodyhy jsou využívány k pletení košů, tašek, závěsů a rohoží, rostliny mohou být využívány jako součást kořenových čistíren vody.
  Největšího využití dochází v Jižní Americe na jezeře Titicaca, kde je využíván ke stavbě člunů, domů a celých plovoucích ostrovů.
Editoval wochozsky (15.01. 2012 20:19:20)
cz
Skřípinec jezerní (Schoenoplectus lacustris)
Skřípinec jezerní (Schoenoplectus lacustris)