Jan Kolman: Pérovník pštrosí - Matteucia struthiopteris ( syn. Struthiopteris germanica, Onoclea struthiopteris ), čeleď osladičovité - Polypodiaceae. Je to vytrvalá, statná kapradina, vysoká až 1,5 m. Tvoří pravidelné nálevkovité trsy, uprostřed nich vyrůstá od června do srpna několik odlišně utvářených výtrusných listů, které připomínají pštrosí péra. Roste u nás vzácně u lesních potoků.
Je to velmi ozdobná kapradina, v zahradě roste nejlépe na stinném stanovišti s vlhkou až bažinatou půdou. V místech s vysokou hladinou podzemní vody roste dobře i na slunci.
  Ze šupinatého oddenku vyrůstá velké množství odnoží, jimiž se rozšiřuje do okolí. Protože se tím může stát obtížným plevelem, doporučuje se vysazovat jej do volných nebo okrajových zahradních partií, kde tato vlastnost nevadí.
cz
Pérovník pštrosí (Matteucia struthiopteris)
Pérovník pštrosí (Matteucia struthiopteris)
Další informace v článcích o rostlinách
Matteuccia struthiopteris - pérovník pštrosí Matteuccia struthiopteris - pérovník pštrosí
Snad nejznámější druh kapradiny, hojně používaný v zahradách a parcích. Vytváří bohatě olistěnou růžici světle zelených listů v jejímž středu následně vyrůstají sytě hnědé plodné listy - sporofyly. Větvený odenek se snadno rozrůstá a tvoří kobercový …
Matteuccia struthiopteris - pérovník pštrosí Matteuccia struthiopteris - pérovník pštrosí
Pérovník pštrosí je jedou z nejznámějších a u nás původních, evropských kapradin. Najdete ji přirozeně rostoucí v lesích, na lehce přistíněných místech i na mokrých loukách …