Jan Kolman: Orobinec - Typha, čeleď orobincovité - Typhaceae. Tento rod má asi 15 druhů, v České republice jsou nejrozšířenější 3 druhy :

  Orobinec úzkolistý - Typha angustifolia, má dlouhé,úzké listy, široké asi 1 cm. Je vysoký až 200 cm. Pod vodou, v bahně, má oddenek, který se rozrůstá, takže rostlina po několika letech vytvoří souvislý porost. Jeho květenství je palice na delším stvolu, v horní části jsou prašníky, v dolní jsou květy samičí. Opylovány jsou větrem. Po odkvětu jsou palice kaštanově hnědé, silné asi jako tužka, horní část, kde byly prašníky, se rozpadne. V zimě se palice rozpadají a uvolňují miliony semen, která roznáší vítr na velké vzdálenosti. Semena vyklíčí na každém vlhkém místě, ale bez vody živoří. Tato rostlina se hodí do velkých nádrží, s hloubkou vody 40 - 50 cm.

  Orobinec širokolistý - Typha latifolia, je vzrůstem podobný orobinci úzkolistému, ale listy má široké 2 - 3 cm. Palice jsou široké až 2,5 cm a až 15 - 20 cm dlouhé, tmavě hnědé až hnědočerné. Pro svou mohutnost se hodí jen do opravdu velkých nádrží, pro hloubku 50 cm. Pro jeho velkou rozrůstací schopnost je ale nutné jej občas omezovat.
V některých oblastech se suché rostliny v zimě sklízejí a ze suchých listů se pletou tašky a různé ozdobné předměty.

  Orobinec nejmenší - Typha minima, je nejmenší orobinec u nás rostoucí. Je vysoký jen 30 - 80 cm, listy má jen asi 2 mm široké, trávovité. Palice jsou krátké, vejčité až kulovité, do 5 cm délky. Hodí se i do malých nádrží a jezírek, pro hloubku vody do 20 cm. Nerozrůstá se tak agresivně, jako oba předchozí druhy.
Editoval wochozsky (15.01. 2012 20:20:55)
cz
Orobinec nelmenší (Typha minima)
Orobinec nelmenší (Typha minima)
cz
Orobinec širokolistý (Typha latifolia)
Orobinec širokolistý (Typha latifolia)
cz
Orobinec úzkolistý (Typha angustifolia)
Orobinec úzkolistý (Typha angustifolia)
Vladimír Vytásek: Náš původní Typha minima byl vyhuben a v naší přírodě již neroste. Může se ojediněle vyskytnout zplaněle pokud ho někdo do přírody vysadí. Zajímavostí je že pyl z druhu Typha angustifolia užívá k léčení tradiční čínská medicína ve formě odvaru při bolestivé menstruaci a bolestivém močení s krví v moči,posiluje srdce a snižuje množství tuku v krvi. Doporučená dávka je 3 až 10 g suché drogy.  Vláďa

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.