Ing. Miloš Krump: Kroton - Codiaeum variegatum
Kroton patří do čeledi Euphobiaceae. Rostlina pochází z Malajsie a východní Indie. Kroton má silně žlutě značenou žilnatinu a zbytek plochy je jasně zbarven.
Kroton je náročný na světlo, při slabém osvětlení se listy špatně vybarvují. Vyžadují optimální vzdušnou vlhkost okolo 80 až 90%. Nesnáší naopak suchý a chladný vzduch. Rostliny se množí pomocí vegetativních řízků. Krotony se přesazují na jaře nejlépe v dubnu až květnu a to nejlépe do ne příliš velkých květináčů.
Editoval krumpold (21.06. 2013 21:17:42)

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
Kroton (Codiaeum variegatum)
Kroton (Codiaeum variegatum)
Ludmila Unzeitigová: Kroton - Codiaeum variegatum
Vyskytuje se v mnoha barevných variacích a listy jsou rovněž různorodé. Mají tvar podlouhlý, vejčitý, jako lyra, nebo elipsovitý. Barvy jsou většinou zelená, žlutá nebo červená. Nejčastější  zbarvení je směs barev a to jako žíhaný list.

Kroton z úzkými listy.
cz
Kroton (Codiaeum variegatum)
Kroton (Codiaeum variegatum)
cz
Kroton (Codiaeum variegatum)
Kroton (Codiaeum variegatum)
YOS: Velice náročná pokojová rostlina jak píše Miloš. Hodně světla a vlhký vzduch. V zimě ideální teplota půdy mezi 16-18°C, ne chladněji. V teplejší místnosti je napadaná červci, roztoči nebo sviluškami, protože půda rychleji vysychá a vzduch je příliš suchý. Půda by neměla nikdy vyschnout. Mladé rostliny nesnáší slunce a mají rady stálé místo a výživnou půdu. Přes zimu nehnojíme.

Všechno jde tak, jak má jít.
Další informace v článcích o rostlinách
Codiaeum variegatum - kroton Codiaeum variegatum - kroton
Rod Codiaeum má asi 14 drůhů, které rostou hlavně v Indonésii a na tichomořských ostrovech. Krotony jsou dřeviny se stálezelenými, rozmanitě tvarovanými a zbarvenými listy. Jejich drobné a nevýrazné květy v prodloužených hroznech vykvétají v zimě, ale jen …
Miloš Krump | 06.12. 2011