Ing. Miloš Krump: Hruškovec přelahodný - Persea americana
Další názvy: avokádo, persea přelahodná
Synonyma: Persea persea

Persea americana je vždyzelený asi 7 až 10 m vysoký strom z čeledi Lauraceae s proměnlivou korunou. Listy jsou střídavé, podlouhlé, eliptické až obvejčité, celokrajné, na vrchní části tmavozelené a lesklé, nahloučené na koncích větví. Květy vyrůstají v hustých koncových latách a mají zelenavou barvu. Plodem je dužnatá peckovice vejcovitéhohruškovitého tvaru. Slupka je tmavě zelená až purpurově zelená, lesklí, na povrchu pak bradavičnatá. Dužnina plodu je světle žlutázelenožlutá, máslovité konzistence, bohatá na tuk a vitamíny. Uvnitř se nachází velké kulovité semeno.

Plody Persea americana se pkonzumují čerstvé nebo se využívají k přípravě ovocných či zeleninových salátů, krémů či majonéz.

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
Hruškovec přelahodný - plod (Persea americana)
Hruškovec přelahodný - plod (Persea americana)
YOS: Koupila jsem si jedno tvrdé avokádo. Po 3 dnech pěkně změklo a já ho s chutí snědla jen tak samotný (100g dužiny má 1080 kJ=258kcal). Pecku jsem opláchla a zaujalo mne typické žilkování pro srdce. Toto ovoce je totiž vynikající pro lidi se srdečními problémy. Dále je avokádo úžasný zdroj vitamínu D, který v těle pomáhá vstřebávat vápník. Pecka je hnědá - vidím v tom opálení - vit.D a mezi hnědou je i trochu bílé - vápník. Tady máme důkaz jak je příroda chytrá a jedinečná.
Editoval YOS (23.09. 2012 12:37:55)

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Avokádová pecka (Persea americana)
Avokádová pecka (Persea americana)
cz
Avokádový plod s peckou (Persea americana)
Avokádový plod s peckou (Persea americana)
cz
Hruškovec přelahodný, avokádo (Persea americana)
Hruškovec přelahodný, avokádo (Persea americana)
Eva N E: Tak to už Vám asi shnila , nebo uschla. Mě začala růst tak za 2 měsíce. Během 4 měsíců rostlina vyrostla asi 30 cm a pak přes léto když jsem tu nebyla uschla. Schválně zkusím zasadit jinou pecku a budu sldovat , za jak dlouho vyklíčí. Bude to asi dýl trvat, protože nás čeká zima,ale myslím , že ta Vaše by rozhodně už měla růst. Dá se pěstovat i jako hydroponie. Já to nezkoušela, ale viděla jsem to tu v televizi. Pecka se dá špičkou nahoru , do spodní poloviny se napíchnou 3 párátka jako nožičky, trochu do šířky,do sklenice se dá voda a ta pecka, aby byla jen trošku ponořená. Tak 1 nebo půl cm. Drží ji ty nožičky. Pak by měla pustit kořínky a budˇnechat dál ve sklenici , nebo zasadit.Tak to asponˇ povídali.
Když ji chcete popohnat , můžete tu pecku naříznout.Nebo napilovat. Ale nesmíte poškodit jádro. To se dělé i s datlema, mangem a delonixem.
Editoval Eva N E (26.09. 2012 14:31:39)
Další informace v článcích o rostlinách
Persea americana - hruškovec přelahodný, avokádo Persea americana - hruškovec přelahodný, avokádo
Čeleď: vavřínovité (Lauraceae). Plod hruškovitého tvaru se konzumuje, až je jeho konzistence měkká. Avokádo neřadíme mezi ovoce – v zemích, kde se pěstuje, je zařazeno mezi hlavní zdroje výživy pro velmi vysoký obsah živin a vysoký obsah tuku. Avokádo konzumujeme …
Tropic Hukvaldy | 07.03. 2009