začátečník: Dobrý den, chci požádat o radu. Chtěla bych vysadit živý plot z keřů, dlouhý asi 10m. Můžu vysadit vedla sebe každý keř jiný, nebo vybrat jen několik a výsadbu opakovat. A ještě mám strach z jedovatých plodů, mám totiž malého syna, který bude na zahradě trávit spoustu času. Děkuji za odpovědi smilesmile
Marvella: Dobrý den, při výsadbě záleží na podmínkách pro pěstování - stanovišti. Tzn. zda se jedná o místo slunné, polostinné, jak by měl být plot vysoký, široký.... Co se týče plodů, tak syna stejně musíte hlídat, tak to bych se nebála. Nám ve zdraví přežily všechny čtyři děti a nikdy jsem výsadbu na zahradě neřídila podle plodů na keřích. Je to ale můj názor. Plot můžete mít samozřejmě složený z keřů mnoha druhů, různé doby kvetení, můžete prostřídat keře opadavé a neopadavé, na podzim různě zbarvené listí, v zimě různě barevné větvičky. Je toho opravdu spoustu, ale záleží na stanovišti. Marcela
bresticova: Ako napísala Marcela, skutočne je dôležité stanovisko a aj typ pôdy. A tiež, čo od plotu očakávate. Ochranná funkcia - cudzie pohľady, proti vetru, alebo okrasná - kvitnúci, nenáročný na strihanie a podobne. Skôr by som sa obrátila na záhradné centrum, akú má ponuku. Ja mám tiež malého syna a na záhrade mu vysvetľujeme, že sa z kríkov nič nepapá. No bez dozoru ho nenechávame, nešťastie sa môže stať hocijaké, nielen také, že zje bobuľky z kríka.
Marvella: Berberis thunbergii DC. (dřišťál Thunbergův) – jedná se o keř listnatý opadavý, tvar polokulovitý, květenství hrozen, plody bobulky červené, používá se do skupin a to jak na živý plot stříhaný, tak i volně rostoucí živý plot, s ozdobnými plody, výrazné podzimní zbarvení listů, má velké trny, dorůstá výšky až 1,5m.
Buddleia davidii FRANCH. (komule Davidova)-je to keř listnatý opadavý, tvar rozložitý, listy vstřícné, kopinaté, květenství lata – různé barvy, použití do skupin, tak i jako solitéra, nápadné květy, výška 3metry i více. Nazývá se též motýlím keřem, protože je obsypán motýly.
Cotinus coggygria SCOP. (ruj vlasatá)-  keř listnatý opadavý, tvar má polokulovitý, listy střídavé, vejčité, okraj listu celokrajný, květenství lata, plody peckovice, solitéra, výrazné podzimní zbarvení listů (žlutá, zelená, červená), roste poměrně hodně pomalu, dorůstá výšky až 3metry.
Forsythia x intermedia ZAB. (zlatice prostřední) – česky se mu říká Zlatý déšť -  keř je listnatý opadavý, tvar vzpřímený, listy vstřícné, kopinaté, vejčité, plody tobolky, může růst jako solitéra, ale používá se i na živý plot stříhaný i volně rostoucí živý plot, použití do skupin, nápadné žluté květy, k řezu, výška 2 metry i více.
Hibiscus syriacus L. (ibišek syrský)- roste též poměrně hodně pomalu, jedná se o keř listnatý opadavý, tvar vzpřímený, listy střídavé, vejčité, plody tobolky, použití solitéra, ale i volně rostoucí živý plot, nápadné květy různých barev, výška 3m.
Hydrangea macrophylla (THUNB.) SER. (hortenzie velkolistá) – mám jí též na slunci, ale vyžaduje pravidelnou zálivku, jde o krásný keř listnatý opadavý, tvar kulovitý, listy vstřícné, vejčité, plody tobolky, použití do skupin, nápadné květy, výška 2-3 metry.
Spiraea x vanhouttei (BRIOT) ZAB. (tavolník van Houtteův) - keř listnatý opadavý, tvar rozkladitý, listy střídavé, plody měchýřky, živý plot stříhaný, volně rostoucí živý plot, nápadné bílé květy, výška až 2 m. Syringa vulgaris L. (šeřík obecný) - keř listnatý opadavý, tvar polokulovitý, květenství lata, plody tobolky, použití na živý plot stříhaný, solitéra, ale i volně rostoucí živý plot, nápadné květy mnoha barev, používám k řezu do vázy, výška až 6 metrů.
Weigela florida (BGD.) A. DC. (vajgélie květnatá) keř listnatý opadavý, tvar rozkladitý, listy vstřícné, vejčité,  plody tobolky, živý plot stříhaný, ale i solitéra i volně rostoucí živý plot, nápadné květy též mnoha barev od bílé  po sytě růžovou až červenou ,výška i 2 metry.
Philadelphus x hybr. 'Belle Etoile' - pustoryl, nepravý jasmín.Opadavý slabě až středně rostoucí keř. Květy jsou bílé se žlutooranžovým středem, dorůstá výšky 1,5-2 metru. Keř listnatý opadavý, tvar rozkladitý, použití jak na živý plot stříhaný, tak i volně rostoucí či solitéra.

Tyto keře mám umístěné v méně kvalitní zemi, spíše jílovité, na celodenním slunci. Plot udržuji mírným střihem, nechávám mu spíš prostor pro růst. Každý keř udržuji samostatně, i když je vytvořena kompaktní stále kvetoucí barevná stěna stěna. Místy mám i třezalku velkokvětou, různé druhy mochen, ořechokřídlec, perovskie, růže atd. To jsou keře krásné, ale nedorůstají takových rozměrů, které máte ve svých požadavcích. Marcela
Editoval Marvella (02.02. 2012 13:41:29)
Marie Fárová: Pokud nevíme, pro jaký keř se rozhodnete, je těžké napsat, jaké rozestupy mezi keři máte zvolit. Dám Vám sem obrázky některých keřů, které Vám navrhla paní Marcela, i jiné. Vybírat můžete z celé škály rostlin -buď jeden druh a nebo zkombinovat různé barvy, výšku, čas kvetení od jara do podzimu. Máte těžký, ale krásný úkol.
Editoval Marie Fárová (03.02. 2012 22:21:01)
cz
Lýkovec 'Gold Edge' (Daphne burkwoodii)
Lýkovec 'Gold Edge' (Daphne burkwoodii)
cz
Lýkovec 'Gold Edge' - květ (Daphne burkwoodii)
Lýkovec 'Gold Edge' - květ (Daphne burkwoodii)
cz
Hroznovec (Exochorda)
Hroznovec (Exochorda)
cz
Hroznovec - květ (Exochorda)
Hroznovec - květ (Exochorda)
cz
Zlatice (Forsythia)
Zlatice (Forsythia)
cz
Ibišek syrský (Hibiscus syriacus)
Ibišek syrský (Hibiscus syriacus)
cz
Ibišek syrský - květ (Hibiscus syriacus)
Ibišek syrský - květ (Hibiscus syriacus)
cz
Třezalka tříkvětá (Hypericum kalmianum)
Třezalka tříkvětá (Hypericum kalmianum)
cz
Třezalka tříkvětá - květ (Hypericum kalmianum)
Třezalka tříkvětá - květ (Hypericum kalmianum)
cz
Pustoryl (Philadelphus)
Pustoryl (Philadelphus)
cz
Pustoryl (Philadelphus)
Pustoryl (Philadelphus)
cz
Pustoryl (Philadelphus)
Pustoryl (Philadelphus)
cz
Pustoryl - květ (Philadelphus)
Pustoryl - květ (Philadelphus)
cz
Pustoryl - květ (Philadelphus)
Pustoryl - květ (Philadelphus)
cz
Tavola kalinolistá (Physocarpus opulifolius)
Tavola kalinolistá (Physocarpus opulifolius)
cz
Tavola kalinolistá - květ (Physocarpus opulifolius)
Tavola kalinolistá - květ (Physocarpus opulifolius)
cz
Tavola kalinolistá - květ (Physocarpus opulifolius)
Tavola kalinolistá - květ (Physocarpus opulifolius)
cz
Korunatka klaná (Stephanandra incisa)
Korunatka klaná (Stephanandra incisa)
cz
Korunatka klaná - květ (Stephanandra incisa)
Korunatka klaná - květ (Stephanandra incisa)
Vladimír Vytásek: Doporučoval bych plot z růží Rosa rugosa,  tento druh kvete velmi dlouho a má mnoho výhod. Ochrana proti zlodějům( popichají  se o ostny) Velký užitek  z květů,  výborný léčivý čaj který podporuje jaterní činnost a srdce,příznivě působí na nervy,rovněž pomáhá při bolestech žaludku, má silné protiprůjmové působení.atd. V plodech je obsažen galaktolipid,který úspěšně léčí degenerativní onemocnění kloubů.  Dále z případných hálek na keři lze vyrobit velmi léčivou lihovou tinkturu, která posiluje imunitu.  bylinář Vláďa

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
Jan Kolman: Nerad působím přechytrale, ale s růží Rosa rugosa mám nedobré zkušenosti. Při zakládání zahrady ( před téměř 30 roky )jsem byl také nadšenec - pořídil jsem si  Rosu rugosu s bílými i červenými květy. Tehdy jsem ještě pracoval a na zahradu mohl dojíždět jen na víkendy a o dovolené. Růže se začala úplně nevázaně rozrůstat a protože jsem nestačil provádět řez, méně kvetla a vypadala nepříliš pěkně. Časem jsem usoudil, že je mnoho pěknějších a méně problematických okrasných i užitkových keřů a tak "rugosa" musela pryč. Vymýtit ji tak, aby se neobnovovala z kořenových výběžků, mne stálo hodně práce a potu, nemluvě o rozpíchaných rukou. Píchá i skrz rukavice.
  Stejně špatnou zkušenost mám s tolik vychvalovaným a žádaným rakytníkem.
  Takže : kdo chce mít Rosu rugosu pro užitek, měl by si jí hledět, t.zn. udržovat ji v takovém stavu, aby co nejvíc kvetla a  plodila. Pro užitek, ( i pro zlost ) stačí 2 keře. Jako okrasný prvek snad jedině tam,  kde je třeba zpevnit stráň nebo vyplnit jinak nepoužitelný prostor - tam je na místě. Do živého plotu ji rozhodně nedoporučuji. Pokud něco pichlavého, tak hlohyni - Pyracantha coccinea.
Další informace v článcích o rostlinách
Kvetoucí živý plot: Potentilla fruticosa ´Limelight´ (TIP ZC CS) Kvetoucí živý plot
Se stylem hektického života a vlivem nepříznivých mezilidských vztahů vzniká stále větší potřeba vytváření soukromého zahradního prostoru. Kde býval dříve plaňkový plot, dnes vyrůstají vysoké dřevěné ohrady nebo v horším případě betonové zdi. Přitom …
Zahradní centra CS | 14.04. 2010
Kvetoucí živý plot Kvetoucí živý plot
Co může být krásnějšího než vidět kvetoucí živý plot? Vy, co ho pravidelně stříháte, nečekejte zázraky. Přísně stříhaný živý plot rozkvete jen málokdy na vnitřních výhoncích. Pokud chcete mít kvetoucí živý plot, musíte si vybrat druhy, které vytvoří …
Živý plot Skutečně živý plot (1)
Oplocení je dnes téměř nepostradatelnou součástí okolí rodinného domu. Snad jen v případě řadové zástavby nebo velmi dobrých sousedských vztahů bychom se bez plotu obešli, ale to jsou vyjímky. Kromě pevných stavěných plotů, které jsou nejčastějším řešením …
HomeDeco SMP a.s. | 05.12. 2001