Jan Kolman: Tokozelka nadmutá - Eichhornia crassipes, čeleď modráskovité - Pontederiaceae, je vytrvalá vodní rostlina, vytvářející růžici dlouze řapíkatých, srdčitých listů. Řapíky jsou uprostřed ztluštělé, nafouklé, obsahují aerenchymozní ( = vzduchem naplněné ) pletivo, které nese rostlinu na hladině. Pod vodou má hnědofialové až černohnědé kořeny, které rostlinu nekotví, ale přijímají živiny.
  Hlavní ozdobou rostliny je květenství, pozůstávající z květů o průměru 5 - 7 cm, připomínající květenství hyacintu - odtud lidové české jméno "vodní hyacint". Jsou modré, se žlutou skvrnou na prostředním horním lístku, vykvétají postupně.
  Hodí se do akvárií, paludárií i do venkovních vodních nádrží. V létě ale vyžaduje vyšší teploty kolem 25 - 27° C, teplota by neměla dlouhodobě klesat pod 22° C.
  Pochází z Brazilie, je ale rozšířená v tropických  a subtropických oblastech Střední Ameriky, Afriky a Asie, kde je nebezpečnou invazní rostlinou.
  Protože v našich podmínkách nepřezimuje, je třeba jí připravit přezimování ve světlých místnostech ( studený skleník, zimní zahrada ) při teplotách 10 - 15°C,  ne ve vodě, ale ve vlhké rašelině.
  Bývá napadána mšicemi - použít vhodné přípravky - PIRIMOR, FAST a j.
cz
Tokozelka nadmutá (Eichhornia crassipes)
Tokozelka nadmutá (Eichhornia crassipes)