Jan Kolman: Třapatka dřípatá - Rudbeckia laciniata, čeleď hvězdnicovité - Asteraceae, pochází ze Severní Ameriky.
Není to sice přímo vodní ani vlhkomilná rostlina, ale jako řada dalších cizokrajných rostlin našla v Evropě příhodné podmínky a stala se jednou z invazních rostlin - šíří se semeny, které unáší voda. Navíc silně odnožuje.
  Je to vytrvalá bylina, vysoká 50 - 250 cm, s přízemními listy až 5laločnými, lodyžní listy jsou většinou 3laločné, lysé. Roste v pobřežních porostech podél řek a potoků, ale někdy i dost daleko od vody, prostě tam, kam voda zanesla semena, podobně, jako netýkavka žláznatá.
Vytváří dlouhé, tenké stonky, nahoře větvené, květy jsou typicky hvězdicovité, zlatožluté, terčové jsou šedozelené. Kvete od července do října, v době květu je zdálky velmi nápadná. Má známou  plnokvětou odrůdu "Goldball", která je běžně pěstovaná ve venkovských zahrádkách.
  Třapatka dřípatá se v zahradách příliš často nepěstuje, neboť je poléhavá, příliš vysoká a nepříjemně se rozrůstá. Je proto vhodná jen tam, kde tyto vlastnosti nejsou na obtíž - do rozlehlých zahrad k zakrytí a zpestření nevzhledných míst.
cz
Třapatka dřípatá (Rudbeckia laciniata)
Třapatka dřípatá (Rudbeckia laciniata)
cz
Třapatka dřípatá (Rudbeckia laciniata)
Třapatka dřípatá (Rudbeckia laciniata)
bresticova: Tak touto informáciou ste ma potešili. Na záhrade mám tú plnokvetú odrodu. Dostala som ju od susedy, tiež nevedela, čo to je. Najprv sa nerozrastala, ale po dvoch rokoch sa udomácnila a teraz ju už musím udržiavať v rozumnej šírke.Len na okraj by som dodala, že kvitne pekne, ale dážď jej nesvedčí. Kvety po dlhšom daždi začnú rýchlo hnednúť a vyzerajú ako uhnité.