Jan Kolman: Potočnice lékařská - Nasturtium officinale
Čeleď brukvovité - Brassicaceae, je vytrvalá bylina, vysoká 20 - 70 cm. Listy jsou lesklé, živě zelené, střídavé, lichozpeřené. Roste v prameništích, potocích a příkopech, od nížin do hor, v horách častěji. Kvete od května do srpna, má čtyřčetné bílé květy. Plod je šešule.
  Celá rostlina obsahuje hořčičnou slici, má chuť podobnou ředkvičkám. Odedávna byla využívána jako léčivá rostlina - k léčbě avitaminózy, usnadňuje odkašlávání, působí močopudně, má příznivé účinky na zažívání.  Obsahuje železo a draslík. Podobně jako lichořeřišnice se může použít do zeleninových salátů. Pro tyto vlastnosti se často pěstuje. Množí se oddenky nebo kořenícími lodyhami.
  V České republice je chráněná jako silně ohrožená.
  Rostliny sbírané v přírodě ale nesou určité riziko : listy a stonky mohou být kontaminovány vývojovými stadii motolice jaterní, která je přenosná i na člověka.

  Podobnou rostlinou je řeřišnice hořká - Cardamine amara, čeleď brukvovité - Brassicaceae. Roste na podobných místech, jako potočnice lékařská - v prameništích, podél potoků, v olšových luzích. Je vysoká 15 - 50 cm, má střídavé, lichozpeřené listy, ale bohatší, s více jařmy. Působí celkově robustnějším dojmem, olistění je hustší. Má rovněž bílé, někdy narůžovělé nebo nafialovělé čtyřčetné květy, kvete v květnu a v červnu. Plod je šešule. Množení je podobné, jako u potočnice.
  Její listy mají téměř stejnou chuť jako listy potočnice - může rovněž sloužit k přípravě a ochucení zeleninových salátů a jako jeden z prvních zdrojů vitaminu C, neboť na některých místech s nezamrzající povrchovou vodou začíná vegetovat již brzy po skončení zimy.
Další informace v článcích o rostlinách
Nasturtium officinale - potočnice lékařská Nasturtium officinale - potočnice lékařská
Potočnice vyžaduje hodně vody Kořenitou chuť mladých listů a výhonů potočnice lékařské (Nasturtium officinale) ocení nejen majitelé zahrádek …