Jan Kolman: Suchopýr - Eriophorum, čeleď šáchorovité - Cyperaceae, je rod vytrvalých jednoděložných rostlin. podobných travám. Rostou v mokřinách, rašeliništích, v močálech a na vlhkých kyselých loukách. Vytvářejí trsy listů a stébel, po odkvětu se v kláscích vytvářejí semena s dlouhými, bílými chmýry. Stébla na rozdíl od trav, nejsou dutá, ale plná. Po rozpadu klásků semena s chmýrem roznáší vítr. Suchopýry jsou v době, kdy se vytvoří klásky s chmýrem, velmi nápadné a krásné rostliny. Už zdálky upoutávají pozornost a budí dojem bíle kvetoucích rostlin.
V České republice se vyskytují 4 druhy suchopýrů, nejčastější jsou :

  Suchopýr úzkolistý - Eriophorum angustifolium, roste na rašelinách, v močálech a slatinách, dosti hojně. Je to trsnatá, asi 30 - 60 cm vysoká rostlina, , kvetoucí v dubnu a v květnu. Mívá 3 - 6 klásků na hladkých stopkách, úzké, trávovité listy a výběžkatý oddenek.

  Suchopýr širokolistý - Eriophorum latifolium, je podobný předešlému druhu. Je vysoký 20 - 60 cm, hustě trsnatý, rohustnější a má širší, tmavozelené listy. Mívá 5 - 12 klásků na drsných převislých stopkách, kvete v květnu a v červnu. Po dozrání se vytvoří hedvábně bílé a lesklé chmýří, které je hlavní ozdobou rostliny a vydrží na ní 1 - 2 měsíce. Sušená květenství se používají do vazby.

Oba druhy suchopýrů je možno použít v zahradě na vlhké až mokré okraje jezírek a vodních nádrží, buď soliterně nebo v malých skupinkách. Snášejí i stojatou vodu do výšky 10 cm. Množí se dělením trsů na jaře nebo semenem, které ale musí projít obdobím chladu, t. zn. vyset na podzim a nechat venku přemrznout.